"Příslušný senát rozhodl, že odmítnutí registrace sdružení nebylo dostatečně odůvodněné," řekla Lidovým novinám mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Ministerstvo vnitra původně dospělo k názoru, že záměrem sdružení je porušovat Ústavu a zákony. Důvodem prý byl požadavek na zrušení takzvaných Benešových dekretů. V rozhodnutí vnitra ale chybí podle soudu "konkrétní výčet předpisů a norem, které by sdružení mělo porušovat".

"Nezkoumali jsme, zda byly naplněny podmínky pro odmítnutí registrace. Zrušili jsme to z důvodu nepřezkoumatelnosti," dodala Lhotáková. V praxi to znamená, že věc se nyní vrací na stůl ministerským úředníkům k dalšímu řízení.

Jakmile dostaneme písemně rozsudek městského soudu, můžeme prakticky okamžitě začít legálně pracovat, prosazovat své cíle a přijímat členy.zakladatel SKSČMS

Vedení sdružení je nicméně přesvědčeno, že nyní musí být činnost sdružení povolena. "Je to triumf spravedlnosti," uvedl Wolfgang Habermann z vedení sdružení. "Jakmile dostaneme písemně rozsudek městského soudu, můžeme prakticky okamžitě začít legálně pracovat, prosazovat své cíle a přijímat členy," řekl LN jeden ze zakladatelů sdružení Tomáš Pecina.

SKSČMS nemá právně nic společného se sudetoněmeckým landsmančaftem, sdružujícím Němce odsunuté po válce z Československa a jejich potomky. "Jedná se o samostatnou organizaci, která usiluje o narovnání vztahů mezi Čechy a Němci," řekl LN Pecina. Podle serveru ale mají obě sdružení podobné cíle.