Hlavní obsah

ČTK si vybrala za šéfa Jiřího Majstra

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Rada ČTK na svém zasedání jmenovala novým generálním ředitelem České tiskové kanceláře Jiřího Majstra. Funkce by se měl ujmout 10. června. Rada jej vybrala ze sedmi kandidátů. Hlasování bylo jednomyslné. Rada to oznámila po svém čtvrtečním zasedání.

Foto: Stanislav Peška , ČTK

Jiří Majstr

Článek

"Kandidát, který byl vybrán, nejlépe splňuje požadavky na funkci generálního ředitele, a to především realistickou vizí o dalším směrování agentury, manažerskými a profesními zkušenostmi, flexibilitou, se kterou zavádí inovace na pracovišti, i vzděláním a svými jazykovými znalostmi," uvedla v prohlášení předsedkyně Rady ČTK Pavla Valčáková.

"Za svůj hlavní úkol považuji, aby ČTK nadále pravdivě a nestranně informovala o dění v ČR a ve světě," komentoval své jmenování a další směřování agentury Jiří Majstr. ČTK podle něj musí zůstat politicky nezávislá, protože jedině tak bude moci zůstat službou veřejnosti.

Foto: Stanislav Peška , ČTK

Jiří Majstr

Dále se podle něj také musí umět trvale přizpůsobovat potřebám klientů. "Dnešní doba nových technologií a sociálních sítí přináší z pohledu agentury potřebu více se otevřít, být médiím a veřejnosti spíše partnerem než pouhým dodavatelem zpráv a dat," uvedl Majstr. ČTK k tomu má dobře vykročeno - má kvalitní tým, dobré renomé, silné postavení na trhu a vyspělou technologii, dodal.

Výběrové řízení na místo generálního ředitele ČTK rada vypsala 19. ledna poté, co současný generální ředitel Milan Stibral ohlásil k 9. červnu svou rezignaci.

O místo se ucházelo celkem sedm lidí: Stanislav Holec, Jiří Holna, Radim Hreha, Michal Jankovec, Jiří Majstr, Dušan Veselý a Petr Žantovský. Jiří Majstr byl mezi uchazeči jediným nynějším zaměstnancem ČTK. Od roku 2008 řídí její zpravodajství. Předtím byl postupně zpravodajem v Dillí, New Yorku a Londýně a zakládal internetovou divizi ČTK. O místo generálního ředitele se ucházel už v roce 2009, kdy získal tři hlasy ze sedmi.

Profil České tiskové kanceláře
ČTK, která byla založena v roce 1918 jako státní agentura, je od roku 1993 veřejnoprávní institucí. Je majetkově i hospodářsky oddělena od státu. Orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na její kontrolu, je sedmičlenná Rada ČTK. Její členové jsou voleni Sněmovnou. Od srpna 2010 má šest členů, sedmý zatím nebyl dodatečně zvolen.
Česká tisková kancelář poskytuje zpravodajství většině českých médií, řadě podniků, státních institucí, zastupitelských úřadů i dalším odběratelům. Zpravodajský servis ČTK odebírá i řada médií na Slovensku. Mezi významné odběratele patří zahraniční tiskové agentury jako nadnárodní Reuters-Thomson, americká AP, francouzská AFP, německá DPA či čínská Nová Čína. ČTK udržuje vztahy i s mnoha agenturami národními.
ČTK je dnes multimediálním agenturou, která poskytuje denně asi 600 textových informací, mnoho fotografií, audionahrávky, videozpravodajství i informační grafiku. Informace získává od vlastních zpravodajů, od řady zahraničních tiskových agentur i z dalších zdrojů.
Činnost ČTK byla od počátku její existence až do roku 1995 dotována státem. Od roku 1996 žádné dotace či licenční poplatky nepobírá. Hlavním zdrojem financování provozu agentury jsou výnosy z prodeje zpravodajství jejím klientům.

Reklama

Výběr článků

Načítám