"Kvůli nízké oblačnosti bylo během noci v údolích tepleji, než meteorologové původně předpokládali. Například v Peci pod Sněžkou naměřili minus 14,9 stupně Celsia, u pražské Ruzyně jen minus 8,3 stupně," sdělila Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu.

V následujících dnech je třeba se podle ní připravit na nejchladnější období celého vánočního týdne. Přes den se budou teploty pohybovat mezi minus deseti až minus šesti stupni Celsia, ve čtvrtek a pátek se očekávají i mrazivá rána, kdy teploty budou klesat k minus 20 stupňům.

Nejnižší naměřené hodnoty v noci na středu
Místo Teplota
Jizerka -27 °C
Desná - Souš -21 °C
Černá v Pošumaví -20,6 °C
Šindelová -21 °C
Luční bouda -18 °C

Oteplit by se mělo o víkendu, kdy se větší část republiky ponoří do inverze, což obnáší také větší počet sněhových srážek. V neděli ráno se tak budou teploty pohybovat v průměru mezi minus třemi až minus sedmi stupni Celsia, přes den se vyšplhají k intervalu minus čtyři až nula stupňů. Obloha bude zatažená a očekávají se sněhové přeháňky či občasné sněžení.

Podobný inverzní charakter počasí by podle Honsové měl pokračovat až do 10. ledna. „Vypadá to, že té zimní sněhové pokrývky, kterou máme například v Praze už od 26. listopadu, se jen tak nezbavíme,“ uzavřela Honsová.