Ačkoli měli se zákonem problém někteří sociální demokraté, a to s ohledem na krácení mezd právě státních zástupců, hlasovala celá řada poslanců z řad opozice pro jeho schválení. Zákon podpořilo 147 poslanců napříč politickým spektrem, nesouhlas vyjádřil pouze ekonomický expert ODS Michal Doktor.

ČSSD ale už ohlásila, že Senát, v němž má sociální demokracie většinu, zákon zřejmě kvůli platům žalobců vrátí. Stále tak není jasné, zda bude platit už od ledna. Pokud by tomu tak nebylo, platy politiků by na začátku roku skokově vzrostly.

Předseda horní komory Milan Štěch již předem avizoval, že udělá vše pro to, aby se schvalovací proces nezdržel. Uvedl, že svolá schůzi Senátu okamžitě, jakmile Sněmovna návrh předá Senátu, k čemuž by mělo dojít ještě v pátek.

Nakonec pár hodin po schválení normy v dolní komoře rozhodl, že novelu o snížení platů ústavních činitelů, soudců a státních zástupců budou senátoři schvalovat příští čtvrtek. Schůze k předloze, která má platit od počátku příštího roku, se uskuteční "v co nejkratším možném termínu", uvedla tisková tajemnice.