Podle Kalouska je obvinění bývalého amerického velvyslance Williama Cabanisse závažné, a proto je podle něj Barták na neplacené dovolené, dokud se případ nevyšetří. Nelíbí se mu však mediální interpretace, že vše způsobil zlý čaroděj Barták, a teď přijel dobrý princ Vondra. Kalousek by považoval za absurdní, kdyby vyšetřování trvalo déle než tři měsíce.

Údajnou korupční nabídku měl Barták udělat v době, kdy byl prvním náměstkem na ministerstvu obrany v Topolánkově vládě. Kalousek prý udělá závěr, až skončí vyšetřování. Tedy v okamžiku, kdy bude někdo obviněn.[celá zpráva]

Kalousek zároveň připustil, že vnímá všechny kauzy, které jsou spojeny s Bartákovým jménem, ale zdůraznil, že za všechna rozhodnutí o armádních nákupech je zodpovědná vláda, ne náměstek Barták. Například o Pandurech rozhodla Paroubkova vláda a Kalousek si myslí, že se tento obchod neměl nikdy uskutečnit. A o letounech Casa také hlasovali „všichni Nečasové, Topolánkové a Kalouskové“.

Na otázku, jak je možné, že s obviněním přijde americký diplomat, když mají fungovat tajné služby, které musí citlivé kontrakty prověřovat, odpověděl, že je to otázka na ministra obrany. Kalousek jako ministr financí o ničem závadném informován nebyl.

Vláda chystá antikorupční smršť

Obrana je i podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondračky asi nejhorším chlévem pokud jde o pozadí zadávání veřejných zakázek. Ondračka upozornil, že vláda zatím za pět měsíců v boji proti korupci mnoho neudělala, ale chápe, že něco takového vyžaduje důkladnou přípravu a nyní nás čeká smršť opatření. Vláda by však neměla podceňovat ani symboliku, a to je případ náměstka Bartáka, přestože i jemu přijde Cabanissovo nařčení podivné, protože přišlo s tříletým zpožděním.

Kalousek slibuje, že protikorupční zákony a jednotná metodika, aby byl zaveden pořádek v zadávání veřejných zakázek je na cestě.