Dosud vládnoucí ODS tak odejde do opozice. V ní bude i Strana zelených.

TOP 09, VVČSSD dnes odpoledne podepsaly podle Lomeckého "dohodu o shodě vyjednávací týmů a vzniku koaliční smlouvy radnice Prahy 1". Shodly se také na formátu budoucí rady Prahy 1. Starostou se stane jako lídr TOP 09 Lomecký, prvním zástupcem starosty bude Daniel Hodek (ČSSD) a druhou místostarostkou Jana Pařízková (VV).

"Personální složení ostatních čtyř radních bude dokončeno v nejbližších dnech s tím, že každý z radních, navržený jednotlivými partnery, musí být akceptován ostatními koaličními partnery," dodal Lomecký. V radě bude mít TOP 09 čtyři místa, sociální demokracie tři a VV dvě.

Lomecký zahájil vyjednávání o koalici v neděli s VV a Stranou zelených, později ke spolupráci pozval i ČSSD. Zatímco s VV a sociálními demokraty nenarazily na zásadní programové rozpory, zeleným se nelíbilo například rozšiřování kamerového systému.

ODS se odchodu do opozice snažila zabránit nabídkou koaliční spolupráce mezi ní, TOP 09 a VV. Věci veřejné ale dlouhodobě odmítaly spolupracovat se současným starostou Filipem Dvořákem, jeho zástupcem Michalem Valentou a bývalým představitelem radnice Janem Bürgermeisterem.

Vadila jim jejich minulost. ODS proto nejprve navrhla, že je nenominuje do rady. Dnes dokonce nabídla, že se Dvořák s Valentou vzdají zastupitelského mandátu. Lomecký uvedl, že nabídku ODS před dnešním jednáním viděl, ale že ji nepřijal.