Právu to řekla předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová a také několik zástupců různých soudů.

Na den ohlášené demonstrace si všichni, kteří se jí ze soudů a státních zastupitelství chtějí zúčastnit, berou dovolenou a museli za sebe sehnat náhradu tak, aby nebyl ohrožen průběh naplánovaných soudních jednání.

„Myslím si, že přijedou stovky lidí ze soudů i státních zastupitelství a že to číslo bude ještě vyšší. Máme informace, že se to týká celé republiky. Je to signál vysoké nespokojenosti těchto zaměstnanců, kteří jsou přetíženi prací, ale jejich platy patří mezi nízké již dnes a budou ještě nižší,“ uvedla Vondrová.

Tabulky jsou likvidační

„Od nás se bude účastnit nejméně jeden plný autobus lidí z Nejvyššího i Krajského soudu v Brně. Ten, kdo pojede, bude mít dovolenou, ale zároveň bude na soudech zajištěna stálá služba tak, aby to jejich chod neohrozilo,“ potvrdil Právu i mluvčí Nejvyššího soudu a zároveň místopředseda tamní odborové organizace Petr Knötig.

Stejně jako většině jeho kolegů a kolegyň se mu nelíbí chystaná tabulka tarifních platových tříd pro státní zaměstnance, kterou pro vládu připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Tabulky, které navrhují, jsou úplně likvidační. Například zapisovatelky by měly tak malý plat, že by se jim ani nevyplatilo chodit do práce. Pokud by odešly, tak senáty přestanou fungovat,“ míní Knötig.

Jde o víc než deset procent

Stejně hovoří i vyšší soudní úřednice a jedna z organizátorek demonstrace zaměstnanců pražských soudů, Andrea Suchanová, která pracuje u Obvodního soudu pro Prahu 8.

„U nás opravdu nejde o desetiprocentní snížení platu, bude to mnohem více. Například mně osobně to podle navrhované tabulky tarifních tříd dělá čtyřicet procent mzdy, a to pracuji v justici dvaadvacet let,“ řekla Právu.

Jako vyšší soudní úřednice spadá podle navrhované tabulky do jedenácté platové třídy, kde je pro všechny daná částka 14 830 hrubého a je úplně jedno, jestli pracují rok či zmíněných dvaadvacet let. „Mně by se tak plat snížil o 5500 korun,“ upřesnila Suchanová.

Doplnila, že například zapisovatelky spadají do šesté platové třídy, kde by měla nově být měsíční hrubá mzda 10 560 korun.

„Tady jsou lidi, kteří od Nového roku nebudou mít na nájemné,“ dodala Suchanová.
Podle informací Práva se na demonstraci chystají kromě zaměstnanců brněnských soudů také soudní úředníci z Libereckého, Moravskoslezského, Pardubického či Královehradeckého kraje, ale i z pražských obvodních soudů.

Podpora i od Unie soudců

Navíc úředníci mají podporu i od stavovských organizací soudců i státních zástupců. „Podpoříme je vyjádřením. Pro státní zastupitelství by navrhovaná úprava měla vážný dopad a vnímáme to jako velký problém,“ uvedla šéfka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová.

Také prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník se obává o další osud administrativních pracovníků soudů.

„Nedivím se jim, že se budou bránit. Jsou velmi špatně ohodnoceni, i když jsou na ně kladeny vysoké nároky na odbornost a množství práce. My se bez nich neobejdeme a soudy bez nich nemohou fungovat,“ myslí si Lichovník.