Poslanecké kluby budou muset podat návrhy na obsazení výborů do 2. července odpoledne. ODS, TOP 09Věci veřejné, které mají ve Sněmovně většinu, se po volbách zavázaly, že proti minulému období výrazně sníží počet výborů, podvýborů a komisí.

Ze zákona Sněmovna už v úterý ustanovila patnáctičlenný mandátový a imunitní výbor. Dalšími výbory zřízenými ze zákona jsou petiční výbor (15 členů), rozpočtový výbor (30 členů), kontrolní výbor (15 členů), organizační výbor (30 členů), volební výbor (15 členů) a výbor pro evropské záležitosti (15 členů).

Dále poslanci založili hospodářský výbor (30 členů), ústavně právní výbor (15 členů), výbor pro obranu a bezpečnost (30 členů), výbor pro sociální politiku (18 členů), výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj (23 členů), výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (23 členů), výbor pro zdravotnictví (23 členů), výbor pro životní prostředí (18 členů), zahraniční výbor (18 členů) a zemědělský výbor (15 členů).

 

Rozumím tomu, že po boji vítěz pod vlajkou demokracie a nové politické kultury se věnuje plenění dobytého území.Zuzka Bebarová-Rujbrová


Existuje shoda, že kontrolní a petiční výbor budou sloučeny, uvedl předseda volební komise Jan Vidím (ODS). Protože je nutná změna zákona, poslanci kontrolního výboru se podle něho budou krýt s poslanci petičního výboru. Zákon bude změněn co nejdříve, řekl Vidím. Totéž platí pro volební výbor, který se má nově jmenovat volební a mediální výbor. Bude do něho začleněna mediální komise.

Sloučení kontrolního a petičního výboru se nelíbilo Zuzce Bebarové-Rujbrové (KSČM). "Rozumím tomu, že po boji vítěz pod vlajkou demokracie a nové politické kultury se věnuje plenění dobytého území," uvedla. Sloučení výborů bude podle ní signálem, že Sněmovna nebude klást takový důraz na lidská práva a kontrolu hospodaření se státním majetkem. Podle Vidíma ale nejde o snížení pravomocí, ale o snížení počtu funkcionářů.

Komunisté pokládali za příliš vysoký počet členů u výborů, v nichž jich má být 30. Neuspěli ale s návrhem snížit počet členů na 28. Pavel Hojda (KSČM) podotkl, že v minulém období měl hospodářský výbor 24 členů a už v takové sestavě se těžko vešel do své jednací místnosti.