Vyjednavač VV Kamil Jankovský uvedl, že expertní skupina zástupců ODS, TOP 09 a VV se zmrazení důchodové valorizace, o níž se v médiích spekuluje, nedohodla. Rozpor proto budou zřejmě řešit lídři stran.

Až se političtí lídři koalice dohodnou na formulaci týkající se důchodů, budou ekonomičtí experti dál jednat o skladbě rozpočtu na příští rok.

Rýsuje se zvýšení daní

Věci veřejné preferují, aby rozpočet šetřil ze dvou třetin na nákladech, z jedné třetiny chtějí šetřit na straně příjmů.

"To znamená změnu některých daní," uvedl Jankovský. VV podle něho žádají zvýšení daně z příjmu právnických osob o jedno procento. Uvažují také o zdanění obratu pojišťoven. Strana měla v programu i takové body, jako je zdanění prostituce nebo daňová amnestie, ty se ale nesetkaly s podporou koaličních partnerů.

Jankovský je členem expertní skupiny ODS, TOP 09 a VV pro veřejné rozpočty. Upozornil, že se chystá i zdravotní reforma. Ve chvíli, kdy by měli důchodci nést nové náklady na zdravotnictví a současně by se jim nezvedaly důchody, by byl dopad na ně velmi tvrdý, uvedl.