Kampaň stála lidovce 40 miliónů. Podle Hořavy si strana i přes splátky část výloh může dovolit. Některým krajům tak peníze na platy krajských tajemníků posílat bude. "Ale v krajích, jako je Liberecký, Ústecký a Karlovarský, kde jsme získali po 2000 až 4000 voličích, je nebudeme moci udržet," uvedl Hořava. Kolik krajských tajemníků bude moci strana platit, nyní na ústředí vyčíslují.

Šetřit musejí lidovci kvůli volební kampani, na kterou si půjčili a jež je stála 40 miliónů korun. Na 30 miliónů korun utratili loni, deset miliónů korun letos na jaře.

"Svým závazkům dostojíme, do konce roku je splatíme, jak jsme si to již dopředu s bankovním ústavem nasmlouvali. Právě proto současná bolestná restrukturalizace," uvedl Hořava.

Lidovci dostanou 23 miliónů

Za hlasy obdržené ve volbách dostane KDU-ČSL od státu 23 miliónů korun. Nemůže však počítat s ročním příspěvkem za poslance ve výši 900 tisíc korun.
Podle šéfa KDU-ČSL v Plzeňském kraji a bývalého generálního sekretáře Petra Rybáře by návrh na úsporná opatření měli předložit i lidé, kteří budou na sjezdu kandidovat na místa předsedy a místopředsedů strany.

"Bylo by velmi nerozumné ucházet se o ty pozice a nemít dobrou představu, jak z toho ven," uvedl.

O šetření mluví i další lidovci v krajích. Předseda největší jihomoravské organizace Stanislav Juránek řekl, že z tamní kanceláře odejdou či už odešli lidé, kteří pro stranu pracovali na volební kampani. "Někteří z nich pomýšleli na to, že budou dělat třeba asistenty (poslancům), a není komu," uvedl Juránek.

Na jihu Moravy zůstane ve funkci krajský tajemník a brněnská tajemnice. Zda zůstanou tajemníci v dalších okresech, rozhodne krajské vedení v červnu. Juránek nevyloučil spojování okresních kanceláří podobně, jako se to uskuteční v Pardubickém kraji. Pardubická kancelář se tam spojí s chrudimskou, svitavská s orlickoústeckou.

"Je možné, že okresní manažer bude pracovat přes internet mimo kancelář, a nebudeme platit nájmy," uvedl krajský místopředseda Radomil Kašpar. Chod krajské kanceláře není podle krajského předsedy Romana Línka ohrožen.

Jihočeští lidovci mají jednu zaměstnankyni, podle krajského šéfa Jaromíra Talíře se ji budou snažit udržet, a to i bez případného příspěvku z ústředí.
Finanční síla krajů se odvíjí i od toho, jak úspěšní byli lidovci v krajských volbách. Například na jihu Moravy získali 24 procent hlasů a 18 mandátů v zastupitelstvu. Pro stranu to znamená roční příspěvek 4,5 miliónu korun.

Podle Juránka to představuje velmi slušný finanční základ. "Spíš budeme muset zvážit, jak pomůžeme ostatním krajům," uvedl. Konkrétní částka podle něj dosud nepadla.