Novela podle ministra financí znamená, že konečný souhlas ministerstva v rozhodovacím procesu bude podmíněn souhlasem obcí.

Krátce po začátku hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích požádali poslanci ODS o přestávku na jednání klubu. V té chvíli již bylo jasné, že jejich návrh na vrácení zákona do druhého čtení neprošel. Občanští demokraté chtěli, aby se novela vrátila zpět do výboru a definitivně se v poupravené podobě schvalovala až na květnové schůzi, která bude podle všeho svolána.

Následně šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř oznámil, že jeho poslanci nepodpoří žádné pozměňovací návrhy, novelu jako celek v původním znění však ano. Tluchoř neopomněl zdůraznit, že novela je nekvalitní.

 

Na margo svého předchůdce bych řekl, že samochvála smrdíministr financí Eduard Janota o svém předřečníkovi

 

Novelu předložili zákonodárci ČSSDKSČM. Pavel Němec (ČSSD), který je jedním z nich a v rozpravě vystoupil jako první, to ve svém příspěvku neopomněl opakovaně zdůraznit. To nedalo ministru financí Eduardu Janotovi.

"Na margo svého předchůdce bych řekl, že samochvála smrdí," konstatoval ministr a vrátil se k věcné podstatě svého příspěvku. Janota zdůraznil, že "pokud  se nic neschválí, nic se nezmění dříve než v roce 2012."

K tématu se i ve světle postoje starostů, kteří odmítli komplexní pozměňovací návrh z dílny rozpočtového výboru, vyjadřovalo množství diskutujících.

Zatímco sociální demokraté horovali pro schválení svého původního návrhu, ODS chtěla jeho dopracování. Návrh totiž obsahuje několik neobratností, které by v konečném důsledku mohly jeho účinnost komplikovat.

Předseda lidovců Cyril Svoboda si s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) vyměňoval názory na úplný zákaz internetového sázení, další poslanci se vrátili k legitimitě narychlo svolaného jednání pražského zastupitelstva, které bylo věnováno právě novele loterijního zákona.

Lidovci, kteří za omezení hazardu dlouhodobě bojují, v tiskové zprávě po schválení normy uvedli, že jde "o nesmělý krůček ve správném směru". Nic zásadního se však podle nich nestalo.