Sobotku výroky šéfa ODS rozhořčily. Jsou podle něj v rozporu s ideály strany a poškozují ji před volbami. Topolánek v reakci na jeho kritiku řekl, že pokládá situaci vyvolanou svými výroky za uměle vytvořenou. Podrobněji se k tomu prý vyjádří až po jednání grémia. [celá zpráva]

Sobotku podpořil Zlín

Poslanec ODS Jaroslav Plachý i regionální rada Zlínska s k Sobotkově výzvě přidali. Dopis, v kterém vyzývá Mirka Topolánka k rezignaci na místo na kandidátce i post předsedy, zaslal redakci Práva právě uherskohradišťský poslanec Plachý. Podle něj se Topolánek svými výroky "hluboce dotkl“ sympatizantů i členů ODS, a zároveň nahrál konkurenci.

"Prostě už nejste schopen ani pragmaticky domýšlet důsledky svých veřejných vystoupení a zmatených výroků,“ uvedl ve svém dopise Plachý. Vystoupit z politiky je podle něj poslední službou ODS, která by mohla straně pomoci. S výzvou poslance se ztotožnila celá zlínská rada ODS, Topolánek však podle Plachého na ni nereagoval.

Vytrženo z kontextu, brání se Topolánek

Topolánek při fotografování pro gay magazín LUI například řekl, že církev se prosadila díky oblbování mas, díky vymývání mozků, dále se vyjadřoval na adresu ministra dopravy a premiéra. O ministru dopravy Gustavu Slamečkovi řekl, že uhne, když jde opravdu do tuhého. "A to ten (premiér Jan) Fischer prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem," dodal.

Video

Sestřih Topolánkova rozhovoru pro magazín Lui

Hned v neděli se šéf ODS za svá slova veřejně omluvil. Hájil se tím, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu. Vyjadřoval prý názor, že lidé se nemají posuzovat podle sexuální orientace nebo příslušnosti k církvi. Za zkreslené označila uveřejněné výroky i redakce magazínu LUI, kde rozhovor vznikl. [celá zpráva]

Podle Topolánkova vnitrostranického oponenta pražského primátora Pavla Béma byla slova šéfa strany extrémně nešťastná. "Na druhou stranu jsme dva měsíce před volbami, a jestli něco má politická strana dva měsíce před volbami dělat, tak nabízet konstruktivní, rozumný, pozitivní program. Změny ve vedení mají dělat kongresy," řekl Bém v pondělí novinářům.

Video

Pavel Bém hovoří o Topolánkových výrocích. Zdroj: TV Prima

Také další občanští demokraté se k Topolánkovým výrokům postavili smířlivě. "Bylo by určitě dobré, kdyby Mirek Topolánek uměl některé své výroky vysvětlit. Ale nebudeme dělat žádný hon na čarodějnice, já určitě ne," zdůraznil ještě před Sobotkovým vystoupením první místopředseda strany David Vodrážka.

Podle místopředsedy strany a volebního manažera ODS Ivana Langra byly Topolánkovy věty vytrženy z kontextu. Předseda ODS podle něj celý život dokazuje, že je tolerantní vůči lidem a různým názorům. "Současně také platí, že je pověstný schopností vtipkovat leckdy na hranici přijatelnosti a toto vtipkování se mu podle mě teď hrozně nepovedlo," řekl Langer.