Na otázku Práva, kolik zcela nekuřáckých zařízení v Česku od července bude, odpověděl v neděli prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Pavel Hlinka: „Podle mých informací bude za nekuřácké v Praze vyhlášeno přes padesát procent hospod a drtivá většina restaurací nejvyšší cenové skupiny. Naopak na venkově budou ještě mnoho let převažovat kuřácké hospody, do nichž se chlapi nechodí najíst, ale při cigaretě a pivu si zahrát karty.“

Přibylo by prý rozvodů

Kdyby se i ve venkovských hospodách zakázalo kouřit, jak se to snažil v parlamentu prosadit autor novely antikuřáckého zákona poslanec Boris Šťastný (ODS), zvýšila by se podle Hlinky rozvodovost.

„Chlapi by si místo hospody koupili domů pár lahváčů, zapálili si cigárko a relaxovali doma. Časem by si manželé šli pořádně na nervy. Výsledkem by bylo ještě více rozvodů a krach až pětiny hospod,“ prohlásil Hlinka.

Naopak v restauracích vyšší úrovně již dnes většina kuřáků akceptuje, že si během večeře nezapálí. Běžné to podle asociace brzy bude v těch lepších restauracích i na venkově.

FOTO: Právo

Podobně, jak k tomu v ČR došlo v hotelech, kde dříve bývalo nejméně jedno patro kuřácké, a teď se tam často nesmí kouřit vůbec.

„I bez zákona o tom rozhodli sami hoteliéři. Hosté to většinou akceptují, protože nechtějí pobývat v zakouřeném prostředí,“ konstatoval Hlinka.

Přestože novelu schválil parlament už loni v létě, vlastníci restaurací, hospod a barů dostali téměř rok na přípravu nezbytných opatření. Novela totiž připouští i stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky, což je pro majitele, kteří se k tomu rozhodnou, poměrně nákladná a časově náročná záležitost.