Přítomní na happeningu uvedli, že Pernesovo studium na Večerní univerzitě marxismu-leninismu (VUML) považují za velmi znepokojující. Zároveň jim vadí, že nový ředitel při výběrovém řízení školu zamlčel. V prohlášení současně uvedli, že Pernes na jedné straně přichází s koncepcí "depolitizace ústavu", a na druhé straně se angažoval v historické komisi ČSSD. Označili to za účelové, rozporuplné a nebezpečné.

"Nesouhlasíme s tím, že má být pan Jiří Pernes jmenován ředitelem ÚSTR, protože se domníváme, že jeho odborná činnost, jeho vystupování v současné době v médiích neodpovídá profilu člověku, který by měl tento post zastávat," řekla jedna z aktivistek Iniciativy neUSTRčených Neela Winkelmannová-Heyrovská.

Akci přítomní pojali částečně jako recesi. Nazvali ji "happeningový návrh na řešení vstupní dopravně-společenské situace", jak uvedli v pozvánce chartista Kamil Miroslav Černý, Winkelmannová-Heyrovská a Mirek Vodrážka. Před budovou rozvinuli dva transparenty a přinesli dvě značky, které signalizovaly zákaz "politickým prostitutům". Uvedli, že tím připomněli Pernesova slova o tom, že každý musel za komunismu "nějakým způsobem prostituovat".

Vodrážka ČTK řekl, že vedle Pernese chtěli upozornit také na to, že "ve společnosti existuje stále silná ideologicky motivovaná snaha různých skupin a jednotlivců 'ustrkovat' historii a dějiny". Winkelmannová-Heyrovská uvedla, že dosluhující ředitel Pavel Žáček je pro ni přijatelnější. "Bezesporu pan Žáček má větší kvalifikaci a větší podle mě i předpoklady odborné a profesní," podotkla.

Pernes v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že Žáčkovi nabídne, aby v ústavu na jiné pozici pokračoval. Má pro něj připraveny přinejmenším dvě pracovní nabídky.

Pernese zvolila šéfem instituce 17. února rada ústavu, přestože se kvůli novým informacím o minulosti Pernese, který byl údajně i kandidátem na spolupráci StB, ozvaly hlasy na zopakování konkurzu, rada odmítla nový vyhlásit.