Dodatek s firmou podepsal primátor Pavel Bém. Dopravní podnik zároveň chce na Opencard převést všechny papírové kupóny.

"Jednání byla v posledních třech nebo čtyřech týdnech mimořádně tvrdá," řekl Bém. Nově podepsaný dodatek podle něj má devět bodů.

"Jsme rádi, že dospěli k finální dohodě o narovnání vzájemných vztahů, která nám umožní soustředit se na naši práci a především pak na další technologický rozvoj karty“, okomentoval podpis dodatků Petr Stránský, ředitel společnosti Haguess.

Dojde i na zbylé papírové kupóny

Cestující, kteří používají čtvrtletní a měsíční, si zatím mohou vybrat, zda si koupí papírový kupon, nebo si na Opencard nahrají elektronickou verzi kuponu. I pro ně však chce Praha zavést kartu povinně.

"Můj odhad je, že se bude jednat o horizont jednoho roku," řekl šéf dopravního podniku Martin Dvořák. Opencard by si tak muselo pořídit dalších několik set tisíc lidí.

 

Haguess může ztratit monopol

Smlouva mění licenční podmínky. Kromě Prahy a Haguessu může do projektu vstoupit i třetí strana. Magistrát tak může od 1. července podepsat smlouvu i s jinými poskytovateli služeb.

Dosavadní smlouvy s firmou Haguess jako nevýhodné kritizovaly všechny tři prověrky, které si magistrát zadal zpracovat. Již v prosinci náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) uvedl, že se s firmou dohodl na změně smluvních podmínek.

Firma Haguess je také kritizována kvůli neprůhledné vlastnické struktuře, její akcie jsou psány na majitele, vlastníci se proto mohou nekontrolovatelně měnit. Podle Béma vedení společnosti slíbilo, že na své středeční valné hromadě změní akcie na jméno.

Karta přišla na stovky  miliónů

Opencard dosud hlavní město stála podle jednoho z auditů 888 miliónů korun, příjmy ale byly nulové. Ještě v roce 2008 přitom vedení magistrátu uvádělo, že se náklady do konce roku 2009 vrátí.

Kontroloři také poukázali na řadu chyb při řízení projektu. Opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková v prosinci podala kvůli kartě trestní oznámení na neznámého pachatele. Podezírá ho ze spáchání sedmi trestných činů. Případem se již policie zabývá.

Kvůli chybám v projektu v prosinci odstoupil vedoucí odboru informatiky Václav Kraus, informatiku zároveň od náměstka Rudolfa Blažka (ODS) převzal dosavadní radní pro kulturu Milan Richter (ODS).

Do konce roku dalších 12 funkcí

Praha chce Opencard v budoucnu využít i jako anonymní turistickou kartu, na které by držitelé měli například týdenní jízdenku, vstupy do některých muzeí a podobně. Za tu by ale návštěvníci města platili tolik, aby projekt byl pro město výdělečný.

"Do konce roku přibude mým odhadem minimálně deset dvanáct funkcí," poznamenal Bém. Kvůli tomu ale Praha bude muset dodat do zapojených institucí čtečky, každá bude stát asi 10 000 korun.