V Klementinu, kde se teplota měří od roku 1775, naměřili meteorologové 14,5 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 1944 byl 13,2 stupně. Teplo bylo také v Brodu nad Dyjí na Břeclavsku, rtuť tam vyšplhala až na 14,8 stupně.

"Do dvanácti hodin padly teplotní rekordy také v Českých Budějovicích, Pardubicích, Ostravě, Holešově, v Plzni a Tušimicích. Rekord padl také na pražské Libuši či ve Zlíně," doplnila výčet Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. Na většině míst se rtuť teploměru vyšplhala nad 13 stupňů Celsia.

Většina rekordních hodnot se podle Honsové datovala do roku 1944, v případě mladších stanic do roku 1965.

Nynější teploty jsou zhruba sedm stupňů nad dlouhodobým průměrem a odpovídají spíše konci záři, upřesnila Honsová, podle které jsou teploty zapříčiněny jihozápadním prouděním a takzvaným fénovým efektem.

Fénem je označován je teplý suchý vítr vanoucí z jižního směru, který překonává východo-západně orientovaná pohoří (v případě ČR je to Šumava). Poté co na jižní straně pohoří dojde k vypadávání srážek, na severní pak již jde o suchý vzduch, který se s klesající nadmořskou výškou ještě více otepluje.