Restaurátoři vlezli do sousoší otvorem, kterým se po jeho dokončení dostal ven poslední dělník. Čtvercová deska o hraně asi 30 centimetrů byla přinýtovaná. Jelikož socha je pokryta měděnkou, nějakou dobu trvalo, než vchod vůbec našli.  

"Objevili jsme úžasný prostor v soše Jana Husa a pak jsme tam objevili reliéf Karla Havlíčka Borovského. Čekali jsme, že se dostaneme ještě do podzemí k základnímu kameni, kde by se měla nacházet schránka s dokumenty, které (tam) byly uloženy roku 1915," řekl restaurátor Pavel Filip. Podle něj je ale uspořádání vnitřku komplikovanější, než se čekalo, a na nejspodnější úroveň povede cesta asi jinudy.

Socha stojí na Staroměstském náměstí už od roku 1915 a letos ji čeká rekonstrukce vnitřních částí. "Vnitřek teď budou tři nebo čtyři měsíce podrobně zkoumat tři restaurátoři a tým statiků. Vše se bude konzultovat s památkáři. Poté se vypíše výběrové řízení na restaurátorskou firmu. Kolik bude oprava pomníku stát, nelze v současnosti ještě říct," uvedl pražský radní Milan Richter.

Vnitřek sochy je v havarijním stavu

Průzkum se soustředil na stav železných matek, které sousoší drží pohromadě. Ty jsou zrezlé a navíc jsou opotřebované i základy sousoší a podle Richtra je nutné, aby proběhla rekonstrukce. Její náklady odhaduje město na deset miliónů.

"Neexistuje dokumentace, kolik je tady zpracováno bronzu," řekl Filip. Podle něj sestává sousoší z asi 150 jednotlivých kusů, které jsou pospojovány železnými šrouby. Je jich prý určitě víc než 5000.

"Jsou v dost havarijním stavu. který jsme tedy předpokládali," doplnil. Generální oprava Husovy sochy byla naposledy provedena v roce 1965. Pak se pravidelně, po osmi letech, ošetřoval její povrch.