Do předčasného důchodu odešel Zeman z premiérské funkce po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002.

"Já si myslím, že k tomu by došlo pouze tehdy, kdyby za prvé byla velká koalice, protože to by byla zrada voličů obou nejsilnějších stran, za druhé kdyby se prohloubila ekonomická krize a lidé pochopili, že ani jedna z těchto stran jim nenabízí skutečný recept na řešení této ekonomické krize, a konečně za třetí, kdyby byla přímá volba prezidenta," uvedl bývalý premiér.

Video

Zeman formuloval tři podmínky svého návratu do politiky (ČTK)

Zeman před odchodem do důchodu a ještě nějakou dobu poté ujišťoval, že se do politiky už nevrátí. Už v lednu 2003 se však s Václavem Klausem utkal o prezidentský úřad. Přestože ho tehdy kandidovala sociální demokracie, velká část poslanců ČSSD pro něj nehlasovala. Zeman tehdy prohrál už v prvním kole. Tuto "zradu" jim dosud nezapomněl. Ve svých memoárech později napsal, že je Klaus lepším prezidentem, než by byl on.

Grégr: Zeman je ještě mladý

Zemana "vtáhnout" do politického života si dalo za úkol loni založené sdružení Přátelé Miloše Zemana. "Přemýšleli jsme o tom, jak Miloše Zemana vtáhnout do politického života, a tak vzniklo sdružení," vysvětloval tehdy blízký spolupracovník Zemana Miroslav Šlouf, který o Zemanově politickém návratu nepochybuje. Už tehdy řekl, že by sdružení podporovalo Zemanovu kandidaturu, kdyby občané volili hlavu státu přímo.

Podle jiného iniciátora sdružení Miroslava Grégra je Zeman ještě mladý. V rozhovoru pro ČTK uvedl, že se on stal ministrem průmyslu a obchodu v jeho vládě, když mu bylo 68 let.

Pozoruhodné je, že Zeman podmiňuje svůj návrat do politiky vznikem velké koalice ČSSD a ODS. Po volbách v roce 1998 totiž právě on s tehdejším předsedou ODS Václavem Klausem uzavřel takzvanou opoziční smlouvu, která mu umožnila vytvořit jednobarevný kabinet s nímž vládl po celé volební období. Někteří politikové a pozorovatelé považují toto řešení za formu velké koalice. Zeman však rozhodně odmítá, že by tehdy šlo o velkou koalici ČSSD s ODS.

Bývalý premiér také stále kritizuje ČSSD i ODS a jejich rozpočtovou politiku. ČTK řekl, že jedna z těchgto stran - ODS - chce zničit příjmovou stránku rozpočtu populistickým snížením daní a druhá - ČSSD - populistickým zvýšením státních výdajů.