Podle společnosti Satra by bylo pro uklidnění dopravní situace nejlepší převést oba dopravní směry magistrály za muzeum a zahloubit je do tunelů. V ulicích Sokolská a Legerova by až k Nuselskému mostu byla silnice zúžena pouze na dva jízdní pruhy. Toto řešení by podle firmy sice bylo poměrně technicky a finančně náročné, ale pro oblast by bylo nejcitlivější.

O zúžení magistrály uvažuje pražský magistrát již delší dobu. Původně chtěl tuto dopravní tepnu zúžit na tři jízdní pruhy již od letošního ledna, vzhledem k obavám s komplikacemi dopravy, které by mohly nastat v souvislosti s nynějším uzavřením třídy Milady Horákové, město tento pokus odložilo až na pozdější dobu.

Zatím není jisté, kdo by tunel zaplatil

Někteří dopravní odborníci kritizují již plánované zúžení Legerovy ulice na tři pruhy, neboť se domnívají, že takové opatření bude znamenat výrazné dopravní potíže zejména na Praze 4. Společnost Satra přitom plánuje omezení dokonce jen na dva pruhy v každém směru. Kromě zúžení magistrály ale také doporučuje přijmout další omezení, která by zde snížila počet projíždějících aut, například vybírat mýtné.

Po magistrále každý den projede až 100 tisíc aut. Se stavbou tunelů by se mohlo začít zhruba v roce 2010, trvat by mělo asi čtyři roky. Podle ministerstva dopravy by celkové náklady mohly být asi 8 miliard korun. Kdo je zaplatí, ještě není zcela jasné, rozdělit by se o ně mělo ministerstvo dopravy s pražským magistrátem.