Zprávu o situaci v oblasti veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti v Praze za rok 2008 předložil bezpečnostnímu výboru pražského magistrátu šéf pražské policie Martin Červíček.

Informaci o personálním ovládnutí Dělnické strany neonacisty označil Vandas za "absolutní nesmysl". "Ono se stačí podívat na složení strany nyní, a jaké bylo v předcházejících letech. Jaké bylo tehdy předsednictvo, třeba před dvěma lety, a jaké je dnes. Je to vlastně de facto totožné," řekl v úterý Vandas. Autor zprávy podle něho "nemá znalosti a neví o čem hovoří".

Představitelé Národního odporu a ultranacionalistických Autonomních nacionalistů podle policejního dokumentu tvořili nemalou skupinu na kandidátkách strany do loňských voleb. Byl mezi nimi například Jiří Bunda, který je údajně jedním z vedoucích členů Autonomních nacionalistů.

Bunda svolával radikály do Janova

Bunda byl také jedním ze svolavatelů posledního pochodu radikálů na litvínovské sídliště Janov, který vyústil v ostré bitvy stovek extremistů a policistů. Na kandidátce na Vysočině zase figuroval Erik Sedláček, nepravomocně odsouzený k tříletému pobytu ve vězení za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod člověka. Sedláček je spojován s Národním odporem.

Policejní zpráva připomněla, že když loni v dubnu ukončila svou činnost organizace Národní korporativismus, doporučila svým členům vstoupit do Dělnické strany. Podle policie šlo o pravicově-extremistické uskupení s neonacistickými vazbami.

V Dělnické straně se podle dokumentu angažují i hlavní představitelé již zaniklého občanského sdružení Mladí národní demokraté, které se snažilo 10. listopadu 2007, v den výročí Křišťálové noci, uspořádat pochod pravicových radikálů pražským Židovským Městem.

Strana se radikalizuje

To se ale nakonec nepodařilo. Vedle Sedláčka byl hlavním představitelem sdružení i Patrik Vondrák, který je rovněž spojován s Národním odporem. Vondrák je také předsedou pražské organizace Dělnické strany.

O spolupráci Dělnické strany s Národním odporem se hovoří i ve vládním návrhu Nejvyššímu správnímu soudu na rozpuštění strany, který kabinet schválil koncem loňského listopadu.

Vláda v návrhu argumentuje například tím, že aktivity strany se postupně radikalizují a strana opakovaně porušuje shromažďovací zákon. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) již dříve stranu označil za extremistickou.

Vandas je proti

Vandas poté návrh označil za "absolutně nesmyslné rozhodnutí", které nemá žádné právní opodstatnění. Dělnická strana je podle něho demokratickou stranou, která má demokratický program a postupuje v souladu se zákonem.

Neregistrovaný Národní odpor vznikl podle vládního dokumentu z pražské odnože české pobočky militantní neonacistické organizace Blood and Honour (Krev a čest).

Hnutí je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používané symboly a kombinace barev odkazují k hitlerovskému Německu, stojí v dokumentu.

Největší pražskou neonacistickou organizací je podle policejní zprávy za rok 2008 Národní odpor Praha, který podle policie například pořádá koncerty pro neonacisty.

Na svých akcích, na nichž lze čekat střety s antifašisty, pak podle dokumentu využívá podporu takzvaných hooligans, tedy fotbalových chuligánů, hlavně klubu AC Sparta Praha. Pražská policie podle zprávy také loni evidovala nárůst domluvených střetů hooligans.

Na levicovém spektru je podle policie v Praze nejradikálnější Antifašistická akce (AFA), která bojuje například proti rasismu, antisemitismu či neonacismu, zároveň ale podle zprávy prosazuje boj proti kapitalismu a státu a prosazuje anarchistické myšlenky.

Mezi další levicově-extremistické skupiny působící v Praze řadí policie například i Československou anarchistickou federaci (ČSAF) či rozpuštěný Komunistický svaz mládeže (KSM).