Do čela kraje ČSSD nominovala svého volebního lídra Jiřího Zimolu, sedmatřicetiletého starostu Nové Bystřice na Jindřichohradecku a dosavadního krajského zastupitele. Jeho prvním náměstkem by se měl stát občanský demokrat, pětatřicetiletý lékař Martin Kuba z Českých Budějovic, který byl v úterý zvolen i novým předsedou regionálního sdružení ODS.

Dosavadní hejtman Jan Zahradník nekandidoval na žádnou pozici

Dosavadní hejtman Jan Zahradník (ODS) v krajské radě není, už minulý týden se rozhodl, že se v ní nebude ucházet o žádnou pozici. Ustavující zasedání zastupitelstva Jihočeského kraje, které zvolí hejtmana, jeho náměstky a další členy krajské rady, se koná 24. listopadu od 10:00.

Vítězná ČSSD na jihu Čech jednala po volbách se všemi čtyřmi stranami, které získaly mandáty v krajském zastupitelstvu. Účast v koalici pak nabídla ODS i lidovcům, ti ale nakonec během složitých povolebních vyjednávání vypadli ze hry a poprvé za osm let se nebudou podílet na vedení kraje.

Sociální a občanští demokraté dají v pětapadesátičlenném krajském zastupitelstvu dohromady 41 hlasů. Společně vládli Jihočeskému kraji už v letech 2000 až 2004, tehdy ještě se čtyřkoalicí.

V krajských volbách na jihu Čech zvítězila ČSSD před ODS, KSČM a lidovci. Sociální demokraté získali v zastupitelstvu kraje 22, ODS 19, komunisté deset a lidovci čtyři křesla