Pro Emmerovou hlasovalo 29 ze 45 zastupitelů. Kromě ČSSD ji podle společné dohody podpořili také komunisté. Na podporu KSČM spoléhají socialisté podle uzavřené dohody nejen při ustavení samotné rady, ale i při hlasování o programově blízkých bodech, jako je například oblast zdravotnictví či dopravy.

Protože sociální demokraté nenabídli komunistům místo v radě, vymezuje se KSČM jako opoziční strana s určitou mírou tolerance, uvedl v týdnu krajský šéf sociálních demokratů Václav Votava.

Emmerová by v politice uvítala smysl pro humor

"Budeme pracovat pro občany kraje. Byla bych ráda, aby to společné počínání bylo spravedlivé, aby to nebylo politikaření a aby bylo na kulturní úrovni. Pokud se k tomu se přidá i smysl pro humor, bude to spolupráce dobrá," řekla po svém zvolení o práci nového zastupitelstva Emmerová.

Emmerová se stane vůbec první ženou na hejtmanském postu. Funkce pro ni znamená návrat do vysoké politiky po třech letech. Po odvolání z funkce ministryně zdravotnictví působila jako náměstkyně ředitelky Fakultní nemocnice v Plzni.

Z 45 míst v zastupitelstvu Plzeňského kraje jich ČSSD ve volbách získala 19, ODS 14 a devět KSČM. Koalice pro Plzeňský kraj složená z KDU-ČSL a SNK ED má tři mandáty.

 Hejtmany se v pátek stali i další dva sociální demokraté. Jiří Běhounek na VysočiněMartin Tesařík v Olomouckém kraji.