Premiér takovouto interpretaci svých výroků z nedělního diskusního pořadu České televize odmítl a označil ji za lež.

V televizi premiér kladně odpověděl na otázku moderátora, zda si dovede Paroubka představit jako šéfa Sněmovny. V úterý Topolánek zdůraznil, že o této věci nejednal a naopak čeká na návrhy opozice.

Podle médií by Paroubkův nástup do čela dolní komory parlamentu mohl být součástí širší domluvy vlády a opozice pro šest měsíců českého předsednictví v Evropské unii. Paroubek po prvotním odmítnutí funkce předsedy Sněmovny připustil, že by tento post přijal.

Bémovi vadí, že s ním Topolánek nechce spolupracovat

Pražský primátor v dopise poslaneckému klubu, který ve své většině stojí za Topolánkem, zdůraznil, že svou kandidaturu do čela ODS vnímá jako podporu současné koaliční vlády.

"Jsem totiž pevně přesvědčen, že nové vedení ODS personálně nesvázané s každodenní činností vlády by mohlo přinést ODS nový impulz a manévrovací prostor, který tak nutně potřebujeme, chceme-li využít zbytek volebního období k prosazení reforem obsažených v trojkoaličním projektu a opětovné nalezení vzájemné důvěry s našimi voliči," zdůraznil první místopředseda strany.

Pražský primátor upozornil, že případná dohoda vlády a opoziční ČSSD nebyla konzultována v rámci stranického grémia a vytváří "zcela novou politickou situaci, která může znamenat obrat v našich dosavadních postojích k této levicové straně". Takové zásadní politické rozhodnutí by měla podle Béma učinit tuto sobotu výkonná rada ODS.

Dalším důvodem, proč nepřišel před poslance, jsou podle Béma také Topolánkova slova, že si s primátorem nedokáže představit spolupráci ve vedení ODS.

Text Bémova dopisu poslancům ODS

V Praze dne 11.11.2008

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovoluji si Vás oslovit v souvislosti s mojí plánovanou návštěvou Vašeho poslaneckého klubu, která měla proběhnout dnes ve 13:00. Mým původním záměrem bylo Vás seznámit s důvody mé kandidatury na post předsedy ODS. Jsem totiž pevně přesvědčen, že nové vedení ODS personálně nesvázané s každodenní činností vlády by mohlo přinést ODS nový impulz a manévrovací prostor, který tak nutně potřebujeme, chceme-li využít zbytek volebního období k prosazení reforem obsažených v trojkoaličním projektu a opětovnému nalezení vzájemné důvěry s našimi voliči. Svoji kandidaturu chápu jako podpoření současné vlády. Všichni víme, že bez zlepšení komunikace mezi sebou na všech úrovních a bez vytvoření prostoru k otevřené diskusi je to cíl obtížně dosažitelný. O tom všem jsem chtěl s Vámi dnes mluvit a chtěl jsem rozptýlit Vaše obavy, že mé případné předsednictví by vedlo k destabilizaci a oslabení pozice vlády a jejího premiéra.

Víkendové prohlášení Mirka Topolánka o možné dohodě s Jiřím Paroubkem, které nebylo v rámci grémia konzultováno, vytváří zcela novou politickou situaci, která může znamenat obrat v našich dosavadních postojích k této levicové straně. Toto je zásadní politické rozhodnutí, které musíme přenést nejprve na jednání Výkonné rady tuto sobotu 15. listopadu 2008. Také jednoznačné vyjádření Mirka Topolánka, že si spolupráci se mnou nedokáže ve vedení ODS představit, je pro mne jedním z důvodů k omluvě z Vašeho dnešního zasedání.

Pevně věřím, že budeme mít další a vhodnější příležitost pro vzájemnou diskusi s klubem nad záměry, s kterými chci před kongres předstoupit.

Se srdečným pozdravem

Pavel Bém, 1. místopředseda ODS

Zdroj: ČTK