„O jejich odchodech jsem se dovídal z televizních novin nebo ze zpráv,“ řekl Zeman k vystoupení z klubu ČSSD Miloše Melčáka, Michala Pohanky, Evžena Snítilého a Petra Wolfa.

Komentoval nepřímo také postavení předsedy ČSSD Jiřího Paroubka v situaci, kdy z poslaneckého klubu odešli čtyři poslanci. „Ani mě to netěší, ani nepřekvapuje. Mně se také stalo, že jsem navrhl vyloučení dvou poslanců (Jozefa Wagnera a Tomáše Teplíka), kteří hlasovali pro vládní rozpočet. Nenormální ale je, když se poslanci zavazují hlasovat pro něco, co není součástí programu strany," vysvětlil Zeman a zmínil například prezidentskou volbu.

Bývalý předseda ČSSD prý sleduje dění u sociálních demokratů stejně jako u ostatních stran. Poznamenal, že je důležité, aby za stranickými programy stály osobnosti, které je „při první příležitosti nezradí a nevymění za několik ministerských křesel“. Zeman po svém odchodu z vysoké politiky často kritizoval vedení ČSSD a tato jeho slova byla zřejmě nepřímo směřována na adresu Jiřího Paroubka, který se po volbách snažil vytvořit vládu s ODS. „Všem politickým stranám chybí osobnosti, které dokáží vést dialog a dodržovat dohody,“ upřesnil Zeman.

Prezidentem nebudu, prognostikuje Zeman

Zeman se také vyslovil ke své případné kandidatuře na prezidenta republiky. „Tuto žádost by musela vyslovit převážná většina politického spektra. Což je něco tak absurdního, že už teď vyslovím prognózu, že se to nestane,“ řekl s tím, že odmítá prosit poslance a senátory o to, aby ho volili. Dodal rovněž, že za žádnou stranu již kandidovat nebude a zůstane nestraníkem. „Pokud by byla volba úzce stranickým soubojem, považoval bych za zbytečné se jí účastnit,“ podotkl.

K možnosti, že by byl zvolen v přímé volbě občany, řekl: "Přímá volba velmi pravděpodobně nebude, protože musíte změnit Ústavu a kdo má kvalifikovanou většinu, si prezidenta pohodlně zvolí v parlamentu".