Alkoholické nápoje nesmějí lidé konzumovat například na Karlově náměstí, Národní třídě nebo na náměstí I. P. Pavlova. Na předzahrádky restaurací a okolí stánků s občerstvením se zákaz nevztahuje. Kromě zákazu pití alkoholu se v současné době uvažuje i tom, že by se na veřejnosti nesměly užívat drogy. Praha 1 už tento podnět zaslala na magistrát.

První týden podle Klemy ukázal, jak to zřejmě bude s kontrolou dodržování vyhlášky vypadat. "Jen asi 30 procent tvořily sankce, v ostatních případech stačila domluva. Pokutu si vysloužili pouze ti, kteří byli opakovaně upozorňováni na to, že vyhlášku porušují," uvedl Klema. Dodal, že několik lidí bylo dokonce převezeno na záchytku, strážníci také odhalili jednoho celostátně hledaného člověka.

Popíjení ani ze zakázaných míst úplně nezmizelo. Strážníci mají totiž vždy vyhodnotit, jestli člověk konzumující alkohol své okolí nějak obtěžuje. I podle Klemy má vyhláška vyhnat hlavně bezdomovce a sociálně nepřizpůsobivé lidi. "Slušní lidé se nemusí bát," konstatoval.

Dlouhodobí provinilci se po sedmi dnech často přesunuli na jiná místa, kde zákaz neplatí. "Podle aktuální situace se mohou zakázaná místa třeba za půl roku změnit," poznamenal Klema. Plošný zákaz si ale představit nedokáže.

Až 30 000 Kč ve správním řízení

Podle Klemy se bude policie i nadále zaměřovat na místa, která jsou dlouhodobě problematická a kde problém s pitím alkoholu přetrvává. Při prokazování budou strážníci využívat i městského kamerového systému.

Lidé mohou už týden dostat až tisícikorunovou pokutu na místě nebo až 30 000 korun ve správním řízení za popíjení v okolí škol, zdravotnických zařízení, stanic metra, dětských hřišť, na zastávkách a některých vyjmenovaných ulicích a parcích. Mezi zakázaná místa patří kromě Národní třídy, I.P Pavlova a Karlova náměstí například ulice Na Příkopě, prostor za obchodním domem Tesco, Kampa, Vrchlického sady, Petřín nebo Václavské náměstí.

Například Letná a Stromovka na seznamu nejsou. Předpis se nevztahuje na různé akce, jako jsou vinobraní, posvícení a silvestrovské oslavy.

V České republice je pití na veřejných místech zakázáno také například v Děčíně, Šternberku, Vsetíně, Znojmu, Jindřichově Hradci, Heřmanově Městci, Mladé Boleslavi nebo Českém Těšíně. Další města se k nim chtějí přidat.