Pro Tlustého návrh hlasovali z řad ODS ještě dva poslanci z jeho stranické platformy - Juraj Raninec a Jan Schwippel. Jinak jej podpořily opoziční ČSSD a KSČM.

Zbytek ODS, zelení, lidovci a nezařazení poslanci se nepřipojili. Pro Tlustého návrh bylo 93 poslanců. Proti hlasovalo 90 zákonodárců.

"Schválit zákon, ve kterém zbudou tyto pochybnosti, a čekat na arbitráže a rozhodnutí ústavního soudu, je nepředstavitelné riziko," prohlásil při projednávání církevních restitucí ve Sněmovně Tlustý.

Premiér: Návrh doplníme
Premiér Mirek Topolánek (ODS) po skončení jednání uvedl, že takové rozhodnutí bude znamenat jisté zpoždění, vláda ale podle něj normu upravit může. Poslanec ODS Michal Doktor ale míní, že to znamená změnu koncepce celého zákona a potrvá to dlouho.

Poslanecký klub ODS situaci dokonce řešil na takřka půlhodinovém jednání, Tlustého ale nepřesvědčil ke stažení návrhu. Poslanec i přes toto jednání odmítl ustoupit.

Koalice se pokusila jeho návrh shodit tvrzením, že je nehlasovatelný. To ale opozice odmítla a prosadila hlasování o Tlustého návrhu. Takový postup třeba obhajoval šéf komunistů Vojtěch Filip. "Nezávidím vám vaše advokáty," řekl pak v reakci na adresu Tlustého šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Pro kabinet Mirka Topolánka (ODS) je tento neúspěch velmi nepříjemnou komplikací před zítřejším hlasováním o nedůvěře vládě.

Lidovce sice mrzí, že Sněmovna projednávání zákona odložila, jejich poslanci ale při hlasováním o nedůvěře koaliční kabinet podpoří. "Jsem přesvědčen, že všichni poslanci KDU-ČSL podpoří vládu," řekl novinářům po večerním zasedání celostátního výboru předseda strany Jiří Čunek.

Za 60 let má stát zaplatit přes čtvrt biliónu

Návrh počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun. Zástupci církve však připomínají, že nedostávají těchto 270 miliard, ale právě jen 83, jejichž reálná hodnota se za dlouhou dobu vyplácení změní na vyšší sumu.

"Návrh je součástí úsilí o vypořádání se s minulostí," řekl ministr kultury Václav Jehlička. Podle něj ho přivítají hlavně obce, které nemohou nakládat se zablokovaným majetkem. "Dospělo se ke kompromisu, který ale ve svém důsledku bude prospěšný pro všechny," ujistil ministr.

Opozice návrh odsoudila

Opoziční ČSSD a KSČM vládní návrh na vyrovnání s církvemi odmítají. ČSSD tvrdí, že zákon je výsledkem politického obchodu, který měl získat hlasy lidovců pro zvolení Václava Klause hlavou státu.

"Návrh vzbuzuje podezření, že ne všechno nebylo veřejnosti sděleno. Vláda by měla poskytnout informace o tom, o jaké pozemky se přesně jedná. Jedině tak lze vyvrátit podezření, že je konečná částka nadhodnocená," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Církev by se také měla zavázat, že ukončí soudy se státem v případě katedrály sv. Víta," dodal.

Komunisté zastávají názor, že majetkové vyrovnání s církvemi není zapotřebí. "V jistém čase církve řekly, když byla ta první vlna, že jim to stačí. A my na tom trváme," řekl novinářům předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. "Vláda se zavazuje na 60 let dopředu aniž by tušila, jaké tu budou poměry. Tím zavazuje další generaci, což si nikdy nikdo tady ve Sněmovně nedovolil," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.