"Podle odůvodnění rozhodnutí o uložené pokutě jsem se přestupku dopustil tím, že jsem se během přestávky schůze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost vzdálil z místnosti jednání a ponechal na stole výtisk ve stupni utajení "Důvěrné“. Šetřením bylo později zjištěno, že k úniku informací byl zneužit právě tento výtisk materiálu,“ uvedl k tomu Severa.

Zároveň dodal, že proti pokutě se nebude odvolávat. "Protože jsem skutečně nezabezpečil spisový materiál, tak toto rozhodnutí přijímám, výše vyměřenou pokutu uhradím a po poradě s právními zástupci nevyužiji odvolání vůči tomuto rozhodnutí. Uvedená událost je pro mne drahým poučením,“ konstatoval poslanec.

Návrh na stíhání Severy žalobce smetl ze stolu

Že svůj výtisk citlivé zprávy dostatečně nezabezpečil, připustil Severa již dříve, zároveň ale odmítal jakýkoliv aktivní podíl na jejím úniku. Policie chtěla původně Severu stíhat s podezřením na trestný čin ohrožování utajovaných informací, ale státní zastupitelství návrh vyšetřovatelů smetlo ze stolu.

Že to byl právě Severův spis, jehož kopie se posléze objevily v médiích, určila expertíza Kriminalistického ústavu. Poslance odhalily zejména podtržené částí zprávy a vlastnoručně psané poznámky.

Potrestán už byl i Langer

V souvislosti s únikem Kubiceho zprávy už přitom počátkem loňského října potrestal NBÚ také ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Ten dostal 9000 Kč pokuty za to, že podobně jako Severa nechal po jednání výboru svůj výtisk na několik minut bez dohledu na stole a přítomní novináři si tak mohli jednu stránku z materiálu nasnímat.

Se zprávou o údajném prorůstání organizovaného zločinu do státní správy přišel v květnu 2006, několik dnů před volbami do Sněmovny, tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice. Podle zprávy se tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), ministerstvo vnitra a policejní prezident snažili ovlivňovat vyšetřování některých případů. Tajná část zprávy okamžitě unikla do médií. Proti zprávě ostře vystoupila ČSSD, podle které její zveřejnění ovlivnilo výsledek sněmovních voleb.