Uvedl to v úterý v Radiožurnálu. "Doufám, že se přiblížíme okamžiku, kdy Praha řekne 'my tuhle stavbu na Letné nechceme'," uvedl Ježek.

Pokud se tak stane, mělo by nastat jednání s představiteli hlavního města. "Praha by měla navrhnout alternativní umístění," vysvětlil. "Nechceme se vzdávat projektu, který je ve světě považován za geniální a hledat v soutěži nějakou jinou podobu," dodal.

Na otázku, jestli by v případě, že by pražští zastupitelé zcela odmítli Kaplického návrh, uvažoval o složení funkce, šéf Národní knihovny odpověděl: "O tom je zbytečné spekulovat. Mým úkolem je vyřešit prostory Národní knihovny."

Podle Peciny blob na Letné nikdy nebude

Nyní se sporem zabývá antimonopolní úřad, který ministerstvo kultury požádalo o přezkoumání toho, zda na základě výsledků mezinárodní soutěže může být zadána veřejná zakázka.

Šéf úřadu Martin Pecina ale v pondělí Právu řekl, že Kaplického knihovna na Letné nikdy nebude, protože blob by vyžadoval změnu územního plánu, což pražským zastupitelstvem nikdy neprojde.

"Jenže takto otevřeně to nikdo panu Kaplickému neřekne. Nikdo si to nechce vzít na triko, protože by mohl vypadat takzvaně nekulturně. Tak čekají na mne, abych to zakázal a abych nekulturně vypadal já," řekl v rozhovoru.

Zdůraznil, že antimonopolní úřad již dříve rozhodl, že mu přezkoumání zákonnosti soutěže věcně nepřísluší.