„Jednání o protiraketové obraně už skončila a byla velice tvrdá. Americká vláda udělala velké ústupky, takové, které s jinými zeměmi neučinila,“ uvedl Graber.

Jednání o druhé smlouvě NATO SOFA, která upraví právní pozici zahraničních vojáků sloužících na základně, podle Grabera skončí v několika týdnech. „Možná, že budou obě dohody podepsány zároveň,“ prohlásil velvyslanec a neopomněl připomenout, že poslední slovo bude mít parlament. „Svolení k případným ruským inspekcím je výlučně česká záležitost,“ zdůraznil Graber.

Na plot je čas

Graber starosty ujistil o bezpečnosti a potřebnosti radaru, na otázky týkající se praktických záležitostí kolem základny ale odpovědět nedokázal. „Pro nás je třeba podstatné, kudy povede její plot,“ vyzvídal například starosta Borov Josef Loukota (NK).

Americký velvyslanec Richard Graber si v pondělí v Míšově potřásl pravicí se čtyřiasedmdesátiletým příznivcem radaru Emilem Šípkou, který v dětství zažil osvobození Francie americkou armádou. Americký velvyslanec Richard Graber si v pondělí v Míšově potřásl pravicí se čtyřiasedmdesátiletým příznivcem radaru Emilem Šípkou, který v dětství zažil osvobození Francie americkou armádou. foto: Právo/Ivan Blažek

„Smlouvy tyhle věci nekonkretizují,“ reagoval velvyslanec a podobně glosoval dotazy na rozvoj infrastruktury. „Až bude definitivně rozhodnuto přímo o radaru, přijde čas na stanovení priorit, co se kde postaví. Teď se mluví spíše o životním prostředí, o zdanění Američanů sloužících na základně a o jejich trestní odpovědnosti,“ podotkl Graber.

Kam s nimi

Američanů má být v Brdech kolem stovky a velvyslanec se domnívá, že by je bylo nejlepší ubytovat přímo v regionu. „Všude ve světě mají z takovéto spolupráce prospěch,“ uvedl Graber a přislíbil, že základna přinese i řadu pracovních příležitostí. „A to při stavbě, zajištění bezpečnosti i při údržbě radaru,“ dodal Graber.


V Míšově se podařilo otevřít i jeden zcela nový „problém“, to když kdosi při diskusi upozornil na fakt, že zbožní Američané nebudou mít kam chodit do kostela. V Míšově totiž chybí i kaplička. „Tak takovýhle dotaz jsem ještě nedostal,“ přiznal Richard Graber. Kam budou Yenkyové chodit na bohoslužby se ale míšovští nedozvěděli.