"Já jsem o tom uvažovala. Když si ale vezmu okolnosti, za jakých k té žádosti o vydání dochází, tak upřímně řečeno, nechtěla bych být tím precedentním příkladem zrovna já. Já sama o zbavení imunity nepožádám," řekla Janáčková v Pressklubu na Frekvenci 1.

Případného hlasování o svém vydání by se senátorka nezůčastnila. "Já se snad zdržím, proboha. Zdržím se. Samozřejmě," uvedla v Pressklubu s tím, že podporu mezi senátory si nevyjednává.

Hrozí ji stíhání za výroky o Romech

Policie chce senátorku trestně stíhat kvůli jejím předloňským výrokům na adresu části ostravských Romů. Janáčková, která je také starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, se již dříve za výroky opakovaně omluvila a popřela, že by byly namířeny proti celému romskému etniku.

Slova o plotě s elektřinou nebo o dynamitu a odstřelení vyslovila ve vypjaté atmosféře na jednání o stížnostech starousedlíků z kolonie Bedřiška na chování romských sousedů.

Senátoři chtějí více důkazů

Policie podle předsedy senátního imunitního výboru Jiřího Pospíšila (ODS) policie v třístránkové žádosti uvedla pouze úryvky z výroků Janáčkové. "To je málo na rozhodování o osudu člověka. Budeme chtít vidět v podstatě kopii spisu," uvedl Pospíšil. Chce znát okolnosti, za jakých senátorka z klubu SNK svá slova pronesla.

Předseda klubu Josef Novotný (SNK ED) se stal zpravodajem výboru, který bude mít případ na starosti. "Jsem přesvědčen o tom, že ty výroky byly nešťastné. Na druhou stranu si nemyslím, že byly rasistické a nejsou tak ani v Ostravě vnímány," uvedl Novotný.

Pro vydání je Jaromír Štětina (za Stranu zelených). "Co by mohlo být více rasistickým výrokem," uvedl s poukazem na slova Janáčkové o elektrickém plotě. Předpokládá ale, že se svým názorem bude v menšině.

V rozhodování Senátu, kde má ODS většinu, podle něj zcela určitě bude hrát roli i to, že Janáčková v prezidentské volbě podporovala Václava Klause. "V politice se ty způsoby odměn používají," dodal.