"Reforma je věcně velmi poctivá, chce nastolit nový právní rámec,“ hájil se ministr hned v úvodu jednání, které začalo po půl dvanácté. V sále chybělo zhruba dvacet poslanců ČSSD.

Julínek také prohlásil, že ho velice mrzí, že se ČSSD neúčastní kulatého stolu ke zdravotnictví. Následovala prezentace, kdy ministr promítal na plátno argumenty na obhajobu reformních kroků.

"Nechystáme změnu ve veřejnoprávnosti zdravotních služeb. Zvýší se solidarita. Snažíme se být in a sledovat evropské trendy,“ uvedl ministr. Podle něj je předpoklad transformace "především v tom, že Všeobecná zdravotní pojišťovna zůstane státní akciovou společností".

Uvedl také, že nechystá privatizaci pražského IKEM. "Velké fakultní nemocnice a s nimi související výzkumné ústavy se privatizovat nebudou,“ řekl.

Zbytečná diskuze, zhodnotil schůzku Jandák

Šéf ČSSD Jiří Paroubek řekl, že jeho strana má zájem na seriózní diskusi. K neúčasti ČSSD u kulatého stolu Paroubek poukázal na vznik současné vlády díky přeběhlíkům.

"Museli bychom mít svatozář, kdybychom s vámi jednali. Nechceme být těmi, kteří snímají hříchy tohoto světa,“ sdělil. Podle předsedy největší opoziční strany jsou koncepce zdravotnictví ČSSD a ODS neslučitelné. "Nechceme privatizaci zdravotních pojišťoven,“ zdůraznil Paroubek.

"Přicházíte s novým pojetím, (podle kterého je) zdravotnictví byznys jako cokoliv jiného, patří tam zásady trhu,“ opřel se do Julínka David Rath. Julínek podle něj místo aby problémy zdravotnictví hasil, pouze přilévá benzín do ohně. Rath pak prohlásil, že Julínek se svým týmem žije na "růžovém obláčku“.

"Považuji tuto diskusi za zbytečnou. Jeden mluví čínsky a druhý mongolsky,“ řekl poslanec ČSSD Vítězslav Jandák . "Jediná věc, kterou jste udělal, je, že jste všechno zdražil,“ dodal.

Sociální demokraté také Julínkovi vyčítali, že si z dotazů vybírá jen ty, které se mu hodí.

Debata byla politická, ne odborná, vadilo Julínkovi

"Nenechám se tady kárat, nejsem tady, abyste mě mentorovali,“ bránil se ministr. Na závěr za debatu poděkoval, diskuse podle něj ale byla hodně politická, a ne příliš věcná. "To bylo sto minut pokusu o dialog s ministrem Julínkem,“ glosoval šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

Ministrovo dopoledne začalo hned zkraje komplikací. Julínek totiž přišel na poslanecký klub ČSSD o deset minut později, když už poslanci mezitím začali projednávat jiné body programu. Ministr tak musel se svými náměstky Pavlem Hroboněm (KDU-ČSL) a Markem Šnajdrem (ODS) čekat v salónku vedle jednacího sálu poslanců ČSSD.

Vláda jednání o zdravotnických zákonech odložila

Minulý týden Julínek reformu obhajoval v klubu koaličních lidovců, kteří mají k zamýšlené transformaci rovněž výhrady. Obávají se toho, že by mohla otevřít cestu k privatizaci nemocnic a odvádění části veřejných prostředků mimo zdravotnictví.

Křesťanští demokraté od Julínka získali příslib, že jim nejprve předloží návrh transformačního zákona. Tím by měl vyjasnit, jaké kroky budou plánovanou reformu zdravotnictví provázet. Na teze transformačních postupů se rozhodla počkat i vláda, která kvůli tomu v pondělí odložila debatu o podobě sedmi nových zákonů souvisejících s reformou.

Bez toho, aby se na změnách shodla přinejmenším celá koalice, nemá reforma šanci na schválení ve Sněmovně.