Novotný přitom podle několika nejmenovaných zdrojů přímo ze Senátu sdělil tento týden policistům dvě jména senátorů ODS, z nichž jeden mu měl nabídnout dvoumiliónový úplatek a druhý se jej údajně snažil vydírat.

Obě jména podle těchto zdrojů již zazněla v médiích, ve kterých se dosud spekulovalo celkem o třech senátorech občanských demokratů - o Vlastimilu Sehnalovi, Vítězslavu Jonášovi a Richardu Svobodovi.

Josef Novotný bude hostem on-line chatu Novinek v pátek od 14 hodin.

„Policii jsem vrátila spisový materiál s tím, že byly zahájeny úkony trestního řízení (prověřování) pro trestný čin podplácení, a to ve druhém odstavci. Rovněž jsem navrhla další postup a pokyny pro šetření v této věci,“ řekla bez dalších podrobností Pokorná.

Prověřovat se bude jen podplácení
Na dotaz Práva, zda tedy policie nebude šetřit i domnělé vydírání Novotného, Pokorná odpověděla, že prověřování bylo zahájeno jen pro podplácení. Za to by případnému pachateli hrozilo podle druhého odstavce až pětileté vězení.

Nechtěla se také příliš vyjadřovat k tomu, jaký postup v dalším šetření policistům navrhla. Z jejích slov však vyplynulo, že půjde především o plánované výslechy svědků, a to vesměs z řad senátorů.

Novotný před druhou volbou prezidenta uvedl, že se ho dva senátoři ODS snažili přesvědčit volit Václava Klause a nabízeli mu za to dva milióny korun. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) uvedl, že by za své tvrzení měl Novotný zodpovídat před soudem, pokud nemá důkazy. Trestní oznámení na Novotného podal v úterý za senátorský klub ODS jeho předseda Jiří Stříteský . Senátor si ale za svým prohlášením stojí.