Pane profesore, co říkáte tomu, že se po neúspěšné první volbě opět objevilo vaše jméno jako jméno možného soupeře pro Václava Klause?

Jak víte, já jsem nikdy nebyl v této souvislosti oficiálně osloven, ani dříve, ani nyní. To, co se dělo před volbou, bylo úplně nezávislé a vůbec to nic neznamenalo. Čili abych uvažoval o případné kandidatuře, musel bych být osloven vlastně všemi stranami, tedy kromě ODS, a Jan Švejnar by musel říci, že nebude už kandidovat. Až pak bych o tom uvažoval, čili z toho vidíte, jak je to všechno nereálné.

Sám to považujete za nereálné, už kvůli té podmínce se Švejnarem?

Jednak kvůli té a myslím si, že se na mě strany nemohou shodnout. Jsem genetik a Strana zelených, nemá ráda genetiku a dokonce snad některým z KDU-ČSL, jak jsem se dozvěděl, i když mi to přímo neřekli, genetika vadí. Takže si myslím, že nechtějí mít prezidenta -genetika.

Vadí vám, že vaše jméno nyní zmínili komunisté?

Nemá cenu si představovat, že bez KSČM může být někdo při dnešním rozložení sil zvolen. Pokud vím, neřekli, že by mě navrhovali, ale že by se chtěli domluvit s ostatními stranami, že by snad byl nějaký společný kandidát. Alespoň tak jsem tomu rozuměl.

Jak na vás působila první volba? A kdyby byly splněny podmínky pro vaši kandidaturu, neměl byste z ní obavy?

Abych řekl pravdu, díval jsem se jenom na malé kousky. Celkově, podívejte se, je to prostě demokracie. A naše demokracie je poměrně ještě taková nevyzrálá, takže holt tu dochází k takovým záležitostem. Nevidím to zas úplně negativně.

Bylo to zas trochu trapné, rozhárané a rozhádané, ale já si nemyslím, že by to bylo něco, co se neděje jinde. Na mě to nepůsobilo nějak úplně negativně.

Byl byste to tedy eventuálně ochoten podstoupit?

Jistě, ale myslím si, že se (politici) musejí trochu  umravnit a že příští volby musejí být trochu lepší. Vždyť si to musejí sami uvědomit, že to působilo na lidi negativním dojmem, ale znovu říkám, že když se hádají o kandidáty, které chtějí prosadit, na tom nevidím nic špatného.

Václav Pačes on-line na Novinkách: Hlava státu musí politiky kultivovat