"Systém kvůli tomu přes víkend nefunguje, za sobotu jsme zaznamenali 15 žádostí od občanů, které nemohly být vyřízeny,“ sdělila v neděli Právu Langrova mluvčí Jana Malíková.

Czechpoint přitom umožňuje lidem získat na jednom místě například výpisy z katastru nemovitostí, z obchodního a živnostenského rejstříku a nově také výpis z rejstříku trestů.

Ministerstvo však o problému musí vědět už delší dobu, protože kvůli tomu spolupracuje s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

"Víme o tom už od začátku a upozorňujeme na to. Za pochodu se to snažíme řešit. Zatím však nepřišla žádná stížnost na fungování tohoto systému, nikdo se necítí poškozen,“ shrnul šéf úřadu Igor Němec.

Údaje je možné stáhnout i z kavárny

O tom, že je situace vážná, hovoří například Michal Rada z komise informatiky ČSSD. Podle něj není Czechpoint zabezpečený žádným certifikátem nebo jiným ověřovacím prostředkem.

Jediným opatřením je, že úředník zadá na počítači své přihlašovací jméno a heslo. Systém je přitom přístupný na internetu.

"Uživatelů jsou tisíce a jen těžko se uhlídá, kdo a odkud se do systému přihlašuje. Czechpoint je prakticky na každé obci s rozšířenou působností a k jeho zneužití stačí, když budete znát uživatelské jméno a heslo nějakého úředníka. Pak si můžete z kterékoliv internetové kavárny pořídit výpis trestního rejstříku třeba Ivana Langera,“ vysvětlil Rada.

Trestní odpovědnost by přitom padala na nicnetušícího úředníka, jehož přihlašovací údaje by byly zneužity.

"Je to nejjednodušší zabezpečení, které se dá nejsnadněji překonat,“ potvrdil v ČT i počítačový expert Ondřej Tůma.

Rada je přesvědčený, že ministerstvo vnitra mělo postupovat ohledně bezpečnosti Czechpointu mnohem obezřetněji. Domnívá se, že je to důkazem toho, že vnitro na agendu zrušeného ministerstva informatiky nestačí.