„Zásadně nesouhlasíme se zavedením pracovních sobot pro zdravotníky a rušením platových tabulek, jak to chystá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek,“ prohlásil v úterý předseda LOK Martin Engel po celostátní poradě předsedů místních organizací.

Uvedl, že v době stávky se budou ošetřovat pouze akutní případy. Připomenul, že ještě je ale čas na odvolání této stávky, a to v případě, že ministr stahne tyto své návrhy z projednání v Senátu.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ohlásil výstražnou stávku zdravotníků v půli ledna. Ministr Tomáš Julínek (ODS) chce, aby se pracovní týden prodloužil ze 40 na 48 hodin u zdravotníků. Odbory to ale odmítají a navrhují, aby se limit přesčasů zvýšil z 8 na 16 hodin týdně pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by pak měli lékaři příplatek 25 procent.

Karlovarský protest

LOK také varoval před tím, aby podobná situace, jako se stala v nemocnici v Karlovarském kraji, se nestala i jinde. Tam totiž 300 zaměstnanců podalo výpověď, protože nesouhlasilo s vedením nemocnice. Hejtman situaci sice uklidnil, ale jak uvedl Filip Berger, předseda místní organizace LOK, odboráři mají obavu, že tato dohoda mezi zaměstnanci nemocnice a hejtmanem nebude ve čtvrtek na zastupitelstvu kraje schválena.

„Máme takové hlasy, že by k tomu mohlo dojít. Pokud se tak stane, 1. února začne platit 300 výpovědí a těchto 300 lidí by 1. 4. z nemocnice odešlo. Je to jedna třetina zaměstnanců, převážně lékařů,“ uvedl Filip Berger.

V Brně nechtějí sloučení nemocnic

LOK také varoval, že připravovaná reforma zdravotnictví, jak ji předkládá Julínek, povede jen k dalším převodům majetků zdravotnických zařízení do soukromých rukou, nikoliv ke zlepšení postavení zdravotníků a pacientů v systému. Podle LOKu nejlepší forma pro nemocnice je tzv. nezisková organizace a ne akciová společnost.

LOK také upozornil, že nové zákony, které zpracovává ministr Julínek, můžou závažně poškodit zájmy pacientů a znamenají jen neomezený přístup některých finančních skupin ke zdrojům veřejného pojištění.

Lenka Doležalová z místní organizace LOKu v úrazové nemocnici v Brně oznámila, že tamní odboráři protestují proti záměru Julínka sloučit úrazovou nemocnici v Brně s Fakultní nemocnicí. „Nechali jsme si vypracovat právní stanovisko a podle něho není možné rozhodnout o sloučení nebo splynutí úrazové nemocnice s jinou příspěvkovou organizací,“ řekla Doležalová. Dodala, že pokud Julínek svůj záměr uskuteční, odboráři podají na něj trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.