"Tento nešvar se v posledních letech rozmáhá především v době, kdy jsou ve městě rozmístěny kontejnery na velkoobjemový odpad," řekl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. "Lidé doma dělají pořádek a odpadu se takto mohou zbavit. Bezdomovci a příslušníci sociálně slabých skupin se pak v kontejnerech přehrabují a hledají, co by mohli využít či zpeněžit ve sběrných surovinách. Kolem kontejnerů tak dělají nepořádek," zdůvodnil vyhlášku Ondrášek.

Dodal, že zákaz vybírání odpadků se týká i klasických popelnic. "Policisté mohou odebrat věc použitou ke spáchání přestupku. Například vozík nebo kočárek. To může být pro přestupce větší trest než samotná sankce," míní Ondrášek.

Kromě zákazu vybírat odpad z popelnic vyhláška navíc zakazuje zapalování odpadu ve sběrných nádobách, jejich ničení, převracení či přemisťování.

V Mostě vyhláška nepomohla

Podobnou vyhlášku má i severočeské město Most. Město přiznává, že příliš nepomohla. "Musíme ale říct, že vyhláška pořádek u popelnic nezlepšila a bezdomovce také neodrazuje," řekla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Podle ní ale mají strážníci už něco v ruce. Když už nemohou vymoci pokuty, mohou lidi od popelnic a kontejnerů alespoň odehnat.

V minulosti mělo ve vyhlášce podobné ustanovení i město Teplice, vyhlášku o odpadech ale zrušilo.