Ačkoliv se proti akci jasně vymezili pražští politici a magistrát ji zakázal, neonacisté mají stále šanci, že se demonstrace uskuteční. Městský soud v Praze, jak již Právo informovalo, totiž v pátek magistrátní zákaz zrušil s odkazem na procesní vady.

"Pokud neonacisté uspějí, vrátíme se k původnímu plánu, tedy k uspořádání Shromáždění k výročí Křišťálové noci na začátku Pařížské ulice. Jestliže právní řád nedokáže zabránit neonacistům v provokativním pochodu, zbývá už jedině nekompromisní protiakce osobního občanského odporu," píše ve svém komuniké Židovská liberální unie, která se zatím nejostřeji postavila proti plánované akci ultrapravice.

Aktivisté počítají s podporou našich a zahraničních antifašistů, výzvu pak adresují především "mladším, zdravým, sportovcům a vojákům" a označují ji v jistém smyslu za "mobilizaci". K avizované protiakci v případě konání neonacistického průvodu se již dříve přihlásili též Mladí sociální demokraté, česká odnož automnomí Antifa, ale například i skupina vědců z Akademie věd ČR.

Židovští aktivisté počítají i se střety

"Na setkání s mladými sociálními demokraty jsme se shodli na tom, že akci naše skupina podpoří, nemělo by ale v žádném případě jít o konfrontaci, jako se tomu stalo na první máj na Střeleckém ostrově, naše strategie bude pasivní odpor," řekl včera Právu Miroslav Poche z pražské ČSSD.

Židovští aktivisté, podobně jako autonomní antifašisté, počítají, na rozdíl od od mladých soc. dem. i s aktivním odporem proti neonacistům. Svou protiakci židovská organizace svolává na místo parčíku na začátku Pařížské ulice, která zde sousedí s ulicí Maiselovou.

Právě zde se přitom mohou židé s neonacisty potkat tváří v tvář. O něco dále, na náměstí Republiky svolali svou protiakci anarchisté, kteří mají v plánu se přesunout právě na místo srazu židovských aktivistů. Policie prohlásila, že případnou strategii s ohledem na úspěch případného zákroku nezveřejní, dá se ale předpokládat, že bude udržovat oba tábory v odstupu, nasazeni budou podle informací Práva jednotky těžkooděnců, jízdní policie a možná i vodní děla.