"Dopravní policie se stala v posledních měsících terčem kritiky veřejnosti a mnoho lidí si ji navíc spojuje s korupčním jednáním některých policistů a neprofesionalitou. Dosavadní ředitel služby dopravní policie nedokázal tento negativní trend zvrátit," uvedl mluvčí policejního prezidia Roman Skřepek.

Dopravní policii povede do vyhlášení výsledků výběrového řízení současný zástupce ředitele Vladimír Stupka. Zdeněk Bambas bude k prvnímu srpnu přeložen na jiné služební místo v rámci Ředitelství služby dopravní policie.

Budoucnost u policie nejistá

"Dopadlo to podle očekávání, byl jsem odvolán. Původně jsme myslel, že to bude v řádu týdnů, a stalo se to v několika dnech," řekl Bambas. Uvedl, že byl zařazen na místo policejního rady jako dopravní inženýr.

Na otázku, zda stále trvá na tom, že jeho odvolání je neodůvodněné, nechtěl odpovědět. Také jeho plány do budoucna nejsou jasné. Sám prý neví, zda u policie zůstane.

Nový šéf musí předložit koncepci

Dopravní policii čekají velké změny, jejichž cílem je změnit způsob, jakým veřejnost vnímá dopravní policii. "Na uvolněné místo bude vypsáno výběrové řízení. Klíčovým kritériem výběru bude předložení koncepce dalšího směřování dopravní policie. Ta by měla být předložena do poloviny letošního srpna," doplnil Skřepek.

Podle jeho slov je cílem prezidia přeměnit dopravní policii v důvěryhodného partnera veřejnosti.

Bambas vedl dopravní policii od roku 1993. Policejní prezidium ho vyzvalo k rezignaci již na začátku tohoto týdne s tím, že je potřeba udělat razantní reformu dopravní policie. Bambas to odmítl, jelikož nenašel adekvátní místo. [celá zpráva]