"Očekávám, že nebudeme platit více než něco přes tři sta miliónů," uvedl Tomáš Cikrt a dodal: "Já v to věřím, jsem státní úředník." Podle něj má stát ve sporu dobrou pozici.

O hrozícím více než deseti miliardovém odškodném informoval v sobotu deník Právo. [celá zpráva] Ze závěrů zpřesňujícího posudku znalecké firmy Ernst & Young (E&Y) vyplývá, že celkové odškodnění pro Diag i s úroky z prodlení, které činí asi 120 procent jistiny, by mohlo dosáhnout až 13 miliard korun.

Vysoké odškodné je dáno úroky z prodlení. Objevily se i spekulace, že předchozí vláda záměrně spor prodlužovala, aby se řešil až po volbách.

Dvanáctiletý spor

Bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka, který zajišťoval posudky pro bývalého ministra zdravotnictví Bohumila Fišera, to odmítá s tím, že jeho jednání bylo zcela v pořádku a úspěchy, jichž dosáhl, Diagu vadí.

Právě na základě jeho posudku Fišer odmítl vyplatit odškodné Diagu. Podle Koudelky všichni ministři zdravotnictví krok Fišera uznali.

Spor s Diagem se táhne dvanáct let. Česká republika ho definitivně prohrála v roce 1998 a od té doby se spor vede už pouze o výši odškodnění. Ta se odvozuje od předpokládaného podílu Diagu na českém trhu s krevní plazmou v letech 1992 až 2000, kdyby z něj nemusel nedobrovolně odejít.