"Nevíme, jak pan Langer dělí ty spolupracovníky StB na hodné a zlé. Jestli jsou hodní ti, kteří ho mají rádi, a ti zlí ho nemají rádi a nemohou pro policii ani vařit," řekl včera místopředseda poslanců ČSSD David Rath.

"Na jedné straně ministr odvolá vedoucího stravovacího provozu, který dohlížel na vaření guláše nebo svíčkové z pohledu spolupracovníka StB, a na druhou stranu zase jmenuje do vrcholné manažerské pozice v Policii ČR člověka, který očividně také pracoval pro StB. A to nevadí," podivil se Rath.

Kuželovi pomohlo, že neměl v StB funkci

A jak to vysvětluje Langer? "Pan Kužel má čerstvé čisté lustrační osvědčení a má prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné. To je pro mě rozhodující," řekl Právu. Obdobně se vyjádřil i nový policejní prezident Oldřich Martinů, který si Kužela na místo náměstka vybral.

Negativní lustrační osvědčení má Kužel díky tomu, že u StB nezastával žádnou důležitější funkci. Podle lustračního zákona totiž dostávají pozitivní osvědčení jen policisté z vyšších funkcí u StB. Kužel pracoval v roce 1989 u IV. správy SNB, která spadala pod StB. Čtvrtá správa měla na starosti sledování lidí, včetně vnějšího i vnitřního nepřítele.

Bublan: nespravedlivé vůči jiným

Stínový ministr vnitra František Bublan Bublan považuje postup policie za nespravedlivý, a to v souvislosti s ředitelem Kriminalistického ústavu Janem Hlaváčkem, který podle něj musel odejít kvůli "hlouposti z minulých let".

Proti novému policejnímu prezidentovi Oldřichu Martinů naopak Bublan výhrady nemá a souhlasí i s jeho pětiletým funkčním obdobím.

Langer tvrdí, že jeho přístup není rozporný. "Ve svých názorech jsem konzistentní. Platí to, co jsem vždycky říkal a uplatňoval ve své práci, tedy důsledné naplňování a respektování platných zákonů," uvedl.