Podle informací Gabriely Pokorné, tety chlapců a sestry Kláry Mauerové podezřelé z týrání Ondřeje, se oba návrhy navzájem podporují. Jiným předběžným opatřením svěřil soud oba chlapce dočasně centru Klokánek v Brně.

Ondřej žil se svým devítiletým bratrem Jakubem a nevlastní sestrou Annou spolu s Maerovou v rodinném domě v Kuřimi. Na začátku května našli policisté v komoře domu nahého a spoutaného Ondřeje. Třicetiletou ženu vzali kriminalisté později do vazby. Děti soud svěřil dětskému zařízení Klokánek.

Podle sociálních pracovníků hrozilo, že by je mohli týrat i ostatní členové rodiny. "Soud bude při posuzování návrhů vycházet ze základních oficiálních informací, zohlední názory sociálních pracovníků i zdůvodnění rodiny," popsal okolnosti rozhodování místopředseda brněnského městského soudu Roman Kiš.

Čtěte také:
Rodině Anny a Ondřeje hrozí roky vězení
Policie odvezla z Patočkova bytu čtyři pytle s věcmi
Policie šetří únik výpovědi týraného Ondřeje
Po zmizelé dívce se stále bezúspěšně pátrá
Matka svazovala nahého syna v komoře do kozelce

Předběžné opatření by se týkalo jen chlapců. Anna, která před devíti dny z Klokánku zmizela, je stále v péči brněnské radnice. Rozsudek, který dívku svěřil do péče Kláry Mauerové, je zatím nepravomocný a patrně ho zruší krajský soud.

Ondřej je stále v brněnské fakultní nemocnici. V nejbližších dnech by měl být propuštěn. Jakub je poslední týden v Klokánku sám.