Kraj se pro formu daru rozhodl kvůli tomu, že odškodnění není zatím právně ošetřeno a úřad nemůže vydání peněz nijak zákonně podložit. Jeho výši bude možné určit až poté, co skončí vyšetřování.

"Odškodnění je během na dlouhou trať. Při jednáních s pozůstalými se však obnažily nastalé problémy, například převody majetku a další věci, které bylo potřeba řešit. Dar poškozeným proto lze vnímat do jisté míry jako pomoc při živelné katastrofě," popsal hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Pavel Hájek (ODS).

Peníze by pozůstalí měli dostat do konce února. Celkem kraj vyplatí 1 060 000 korun.

Návrh před týdnem schválili i krajští radní. "Soudní řízení bude trvat řadu měsíců. Proto je důležité pomoci postiženým rodinám překlenout toto obtížné období," sdělili po rozhodnutí.

Všechny články o případu čtěte ZDE

Petr Zelenka své oběti zabíjel od května do září v havlíčkobrodské nemocnici lékem proti srážlivosti krve heparinem. K činu se přiznal.

Kriticky se proti návrhu radních postavil Zelenkův obhájce Jan Herout, dar kraje Vysočina považuje za nesystémový. Rozhodnutí kraje by podle něj mělo být podloženo odborným posudkem nebo soudním rozhodnutím.