Na silnicích nižších tříd by si řidiči měli dát pozor v celé ČR. Hlavní cesty jsou posypané a silničářům se daří udržovat je v dobrém stavu.

Na Vysočině také sypou, podle dispečera ale posypová drť začíná na méně frekventovaných silnicích namrzat. "Jedeme, co to dá. Sypeme už podruhé," řekl. V kraji namrzají také chodníky.

Podle dispečerů jsou kluzké také některé silnice na Rakovnicku, Příbramsku, Zlínsku a v jižních Čechách.

Nehody nejsou kvůli malému provozu

Kluzké povrchy se naštěstí zatím nevyžádaly vážnější zranění, protože provoz je v silvestrovské nedělní ráno minimální.

"Je to zvláštní, ale i přes noční ledovku a mrznoucí přeháňky se v noci v Brně nestala jediná dopravní nehoda," řekl dispečer brněnských policistů.

Brněnští silničáři jsou v terénu od tří hodin ráno, na silnice během dvou a půl hodin vysypali kolem 140 tun posypového materiálu. "Všechny silnice jsou nyní mokré a bez problémů sjízdné," řekl dispečer Brněnských komunikací.

S námrazou na silnicích se potýkali přes noc cestáři i na mnoha místech Olomouckého kraje. Přispěla k tomu teplota pod bodem mrazu i deštivé srážky. Silnice by však podle správců cest již měly být až na výjimky v pořádku. Po celou noc je totiž vydatně solili.

V Plzeňském a Karlovarském kraji je na silnicích mokro. Námrazy se netvoří, teploty jsou všude nad nulou a dále rostou. Ve vyšších polohách Šumavy a Krušných hor, zejména v lesních úsecích, leží rozbředlý sníh a silničáři pouze tam doporučují zvýšenou opatrnost. Také v noci na pondělí by se měly nejnižší teploty v regionu pohybovat kolem nuly.

Ve vyšších polohách Pardubického kraje si v neděli musejí dát řidiči pozor na náledí. Ledovka je zejména na silnicích nižších tříd na Hlinecku, Lanškrounsku a Žamberecku. Slabá vrstva ledu opatřená posypem je i na silnici první třídy na Suchý Vrch.

Namrzající déšť a občas i liják zaměstnal v noci na neděli a časně ráno silničáře v Libereckém kraji. Na silnicích se tvořila kluzká zledovatělá vrstva a například Ještěd připomínal skleněnou horu.

Ranní sněžení v některých částech Moravskoslezského kraje zkomplikovalo dopravní situaci zejména v Beskydech a Jeseníkách. Silničáři už zvládli většinu silnic ošetřit, v některých místech ale může řidiče překvapit náledí nebo rozbředlý sníh.

Na Bruntálsku jsou hlavní silnice mokré, někde se zbytky sněhové kaše, silnice nižších tříd pokrývá vrstva sněhu krytá posypem. Vzhledem k teplotám kolem nuly se může na cestách tvořit ledovka.