Paroubek připomněl, že jedním z možných řešení, která ČSSD navrhuje, je velká koalice s ODS. "Jsme připraveni i k ústupkům jak programovým, tak personálním," řekl Paroubek a zdůraznil, že ČSSD nepodpoří variantu duhové koalice. "Není možné vytvářet řešení výhodná jen pro jednu část politického spektra," uvedl šéf ČSSD. Občanští demokraté velkou koalici se sociální demokracií odmítají.

"My jsme ochotni jednat o velké koalici, určitě pan předseda Topolánek přijde s nějakým tvůrčím řešením," řekl doslova Paroubek. Předseda ODS Mirek Topolánek by měl podle něj ve druhém pokusu o sestavení vlády postupovat efektivněji a odpovědněji než doposud.

Paroubek se také zmínil o toleranci menšinové vlády ODS do předčasných voleb, které by se konaly společně s regionálními volbami a volbami do třetiny Senátu za dva roky. ODS by ale musela ustoupit něpříklad od rovné daně.

Pondělní události při sestavování vlády
Klaus rozhodl, Topolánek má druhý pokus
Topolánek: méně stranický premiér by měl větší šanci uspět
Paroubek je ochoten v jednáních s ODS k ústupkům

Prezident Klaus v pondělí oznámil, že hodlá Topolánka pověřit sestavením vlády i napodruhé. [celá zpráva] Šéf ODS se rozhodne v úterý po jednání vedení své strany. V reakci na prezidentovu nabídku ale řekl, že větší šanci na úspěch by měl kabinet vedený někým méně stranickým, než je on. [celá zpráva]