Vysvětlil, že zákon sice ukládá svolat jednání zastupitelstva do 15 dnů od ohlášení výsledků voleb, ale správní soud se podle Trnky domnívá, že stejná lhůta platí od jeho rozhodnutí o stížnosti na neplatnost voleb. "Z tohoto důvodu by měla podle výkladu správního soudu primátorka ustanovující zasedání odložit. Tak se tedy po obdržení tohoto výkladu i stalo," dodal.

Obě havířovské stížnosti, které bude řešit senát ostravského krajského soudu, souvisejí se zvolením nedávno zavražděného náměstka havířovské primátorky Martina Balšána (ČSSD) do zastupitelstva v Havířově. [celá zpráva] Tragédie se stala měsíc před komunálními volbami. [celá zpráva] V té době už kandidátní listiny politických stran byly zaregistrovány a havířovská ČSSD tak nechala jméno Balšána na své kandidátce na druhém místě.

Primátorka Havířova Milada Halíková (KSČM) Právu řekla, že volby stížnostmi napadli dva zástupci strany Nezávislí, která v komunálních volbách získala 4,9 proc. hlasů a tudíž se nedostala do zastupitelstva. Podle primátorky vzhledem k tomu, že Balšán byl zavražděn po lhůtě k zaregistrování kandidátek, soc. dem. jej sice mohla z kandidátky stáhnout, ale už nemohla kandidátní listinu doplnit novým kandidátem.

Kandidátní listina by tak byla neúplná (místo 43 kandidátů by měla 42), přičemž soc. dem volilo jako celek přes 4 tisíce voličů Havířova, takže strana by při neúplné kandidátce přišla o část hlasů, vysvětlila Halíková. "Oba pánové, kteří stížnost podali, působili dříve na magistrátu, tudíž tyto věci znají, proto je pro mne s podivem, že volby napadli," prohlásila.

Vítězná ODS je v opozici

Balšána 18. září na jednání havířovského zastupitelstva zastřelil bývalý ředitel technických služeb Pavel Slíva, který půl hodiny předtím zavraždil také právničku Ivanu Kabzanovou, nejspíše kvůli svému dlouholetému sporu s městem o podmínkách prodeje jeho akcií technických služeb. Slíva pak spáchal sebevraždu, když zbraň otočil proti sobě.

V Havířově koaliční dohodu podepsali soc. dem. (12 mandátů v zastupitelstvu), komunisté (13) a Hnutí pro Havířov (4). Celkem tedy mají ve 43členném zastupitelstvu 29 křesel. ODS, která ve volbách v Havířově zvítězila, má v 43členném zastupitelstvu 14 mandátů a jako jediná strana skončí v opozici.