Hlavní obsah

Vědci prý našli rizikový gen migrény

1. 9. 2010, 8:00

Migréna a nebo také bolesti hlavy trápí stále více mužů i žen. Proto vědci analyzovali 50 000 lidí s migrénou a objevili u nich rizikový gen, jež prý za toto onemocnění může.

Foto: Profimedia.cz

Migrény postihují v průmyslových zemích v průměru každou šestou ženu a každého dvanáctého muže.

Článek

Objev týmu zahrnujícího odborníky z Finska, Německa a Nizozemska zjistil, že pacienti

s určitým druhem varianty DNA zasahující do regulace určitých mozkových chemikálií jsou vystaveni většímu riziku vzniku migrén. Z toho podle vědců vyplývá, že nárůst této chemikálie typu glutamátů může hrát roli v mechanismu migrén.

Další výzkum by se měl zaměřit na zkoumání variant DNA a jejich působení na geny v okolí, aby bylo možné zjistit, jak migrény vznikají. Bude také třeba zkoumat další možné genetické vazby.

Již dříve byly objeveny geny dávané do souvislosti s velmi vzácnými a extrémními formami migrén. Tentokrát se však objev týká právě "běžné" bolesti hlavy a je tedy velká šance, že se na toto onemocnění najde mnohem účinnější léčba než pouhá analgetika - léky proti bolesti.

Migrény postihují v průmyslových zemích v průměru každou šestou ženu a každého dvanáctého muže. Tím se migréna stává v Evropě a v USA nemocí, za jejíž tlumení či léčení utratí trpící nejvíce peněz. V roce 2009 se na tlumení migrény prodala léčiva za 2,6 miliardy dolarů (asi 50,3 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.

Reklama

Související témata:

Související články

Bolesti hlavy mají různé příčiny

25. 1. 2008, 9:34

Bolest hlavy vypadá banálně, ale někdy je hodně těžké najít její skutečnou příčinu. Mohou jich být desítky. Nejčastější důvody však bývají zhruba tři. Problémy...

S migrénou zatočíme nejen správnými léky

6. 3. 2008, 9:25

Vysledovat, kolik lidí vlastně migrénou trpí, je téměř nemožné. Migrenici totiž často svou nemoc skrývají, a to jak před svými nejbližšími, tak i před lékařem....

Migrénou trpí 12 procent lidí

14. 3. 2008, 9:11

Migrénou, tedy velmi silnou bolestí hlavy, trpí až 12 procent populace. Řekl to Miroslav Kalina, primář neurologického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.

Výběr článků