Hlavní obsah

Rizikové zpomalovače hoření jsou v mléce matek a rybách

23. 11. 2004, 15:59 – PRAHA

V mateřském mléce a tělech ryb žijících v českých řekách našli experti látky používané jako zpomalovače hoření. Bromované zpomalovače hoření se používají ve spotřební elektronice, v kobercích a v polyuretanových pěnách v nábytku. Podle expertů tyto látky ovlivňují hormonální systém člověka. Laboratorní testy na zvířatech potvrdily, že zaviňují poruchy paměti, funkce jater a mají vliv i na potomstvo kontaminovaných.

Foto: Roman Smetka

Hráči při nástupu vyjadřují základní myšlenku projektu: Přátelství je více, než vítěztví

Článek

Látku prokázaly nedávno testy v krvi ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Profesorka Vysoké školy chemicko- technologické Jana Hajšlová v úterý řekla, že rizika bromovaných zpomalovačů hoření jsou obecně podceňována. Její tým zkoumá koncentrace těchto látek v lidském mléce a tělech ryb.

Při analýzách mateřského mléka žen z Olomoucka Hajšlová zjistila, že zpomalovače hoření obsahuje mléko všech matek. Tři ze sta sledovaných žen přitom byly "rekordmankami". Později se zjistilo, že jedna z nich pracuje v elektroprovozu, další byla počítačovou inženýrkou.

V porovnání s lidmi z Kanady či Švédska jsou na tom podle Hajšlové Češi lépe, což vysvětluje vyšším vybavením západních domácností elektronikou a jinou skladbou jídelníčku. Vysoké koncentrace těchto látek totiž obsahuje rybí tuk.

Nekontrolovatelná spotřeba

V Česku zatím neexistují hygienické limity pro bromované zpomalovače hoření. "I když jsou to látky, které se kumulují v životním prostředí a Ambrozek jich měl v krvi nejvíc ze všech evropských ministrů, současná chemická legislativa nemá nástroj, který by umožňoval kontrolovat jejich spotřebu," řekl Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.

Změnit by to měla nová evropská chemická politika, která má zavést kontrolu všech látek používaných ve výrobě. Pokud se na nových pravidlech země EU dohodnou, měla by nová politika začít platit od roku 2006.

Reklama

Související témata:

Výběr článků