Článek
Experti zkoumali hladinu anestetik v krvi popravených a domnívají se, že až 90 procent z nich možná je schopno cítit během popravy bolest. Až 40 procent je prý také ve chvíli, kdy umírají, možná dokonce při vědomí.
Od roku 1976, kdy byly tresty smrti v USA opět obnoveny, bylo smrtící injekcí popraveno 788 lidí. Procedura většinou zahrnuje vpíchnutí tří substancí: odsouzený dostane látku, která ho uspí; přípravek k utlumení činnosti svalů a nakonec chlorid draselný, který zastaví srdce.
Lékaři a zdravotní sestry mají s ohledem na etické profesionální principy zakákáno účastnit se poprav; technici, kteří je provádějí, ale nemají patřičné zkušenosti zejména s první fází - uspáním.
"Podle mého dojmu smrtící injekce praktikované v USA nyní nejsou o nic víc humánní než plynové komory či popravy na elektrickém křesle, které byly odsuzovány jako nehumánní," uvedl miamský chirurg Leonidas Koniaris a jeden z autorů studie otištěné v časopise The Lancet. Uvedl také, že sám není odpůrcem trestu smrti, upozorňuje však na způsob jeho provádění.
Navrhuje, aby byly zvýšeny dávky anestetik podávaných odsouzeným. Bez jejich dostatečného množství podle něj popravovaný může zažít citelné útrapy.
Texaský senátor a lékař Kyle Janek, který je znám jako obhájce trestu smrti, však trvá na tom, že úroveň anestetik je nyní adekvátní. Odsouzený podle něj dostává až tři gramy - tedy asi desetkrát více, než kolik dostávají lidé před operací. "Nemohu potvrdit s veškerou lékařskou jistotou, že kdokoli, kdo dostane tuto masivní dávku, opravdu bude v narkóze," dodal nicméně.