Hlavní obsah

Mrtvice je oprávněným strašákem kardiaků

3. 1. 2014, 8:51
Právo, Václav Pergl

Přestože je cévní mozková příhoda (CMP) druhou nejčastější příčinou úmrtí, stále jsou v ČR její příčiny podceňovány. Především kardiaci by se měli mít v souvislosti s tímto onemocněním na pozoru. Častou a v mnoha případech fatální příčinou CMP je právě porucha srdečního rytmu. Až třetina Čechů však projevy nejběžnější srdeční arytmie, fibrilace síní, nedokáže správně rozpoznat.

Foto: Profimedia.cz

Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí.

Článek

Fibrilace síní je nejčastějším druhem poruchy srdečního rytmu. U každého pacienta se toto onemocnění může projevovat různě.

Obvyklými příznaky jsou snížená tělesná výkonnost, nadměrné pocení či dušnost. Nejčastěji se však projevuje zrychleným tlukotem srdce. Srdeční tep zdravého člověka je přibližně 60 až 80 tepů za minutu. Srdeční fibrilace vyvolá nepravidelný tep, který dosahuje přibližně 100 tepů za minutu. Pacienti s fibrilací síní jsou náchylnější k tvorbě krevních sraženin, které pětkrát zvyšují riziko vzniku CMP. Zároveň polovina těchto pacientů do jednoho roku od prodělané CMP umírá.

Lidé nebezpečí hrubě podceňují

CMP způsobená fibrilací síní postihuje ročně až tři milióny žen a mužů na celém světě. Nejčastěji se projevuje u lidí nad 80 let, ale výjimkou nejsou ani o desítky let mladší pacienti. Navíc mívá mnohem závažnější průběh a zvýšenou pravděpodobnost úmrtí (20 %) a invalidity (60 %) než v případě ostatních příčin CMP. Tato vážná rizika fibrilace síní si ale lidé v ČR příliš neuvědomují. Více než pětina lidí je podceňuje.

„Pacienti, u kterých je diagnostikována srdeční arytmie, by vždy měli dbát doporučení svého lékaře. Především pokud jim předepíše léky na snížení srážlivosti krve. Tyto léky mohou podstatně snížit riziko vzniku CMP,“ říká MUDr. Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky 2. LF UK a FN v Motole v Praze.

Reklama

Související témata:

Související články

Užitečné rady pro zdravé srdce

22. 10. 2013, 7:17

Stejně jako se staráme o svůj zevnějšek, měli bychom věnovat důkladnou péči i tomu, co nosíme uvnitř těla. Srdce je náš nejdůležitější orgán a také koriguje...

Výběr článků