Hlavní obsah

Léky proti obezitě mohou zabíjet rakovinotvorné viry

6. 10. 2008, 12:00 – LONDÝN

Nový výzkum britských vědců studoval buněčný metabolismus při napadení virem. Zjistilo se, že během tohoto procesu se zvyšuje produkce mastných kyselin, které jsou nutné k rozmnožování nebezpečných mikroorganismů. V buněčném metabolismu se při napadení virem mění glukóza na mastné kyseliny, nezbytné k tvorbě virových obalů.

Článek

Odborníci použili ke svému výzkumu, publikovanému v posledním čísle časopisu Nature Biotechnology, jako model lidský cytomegalovirus, který způsobuje rozličné infekce a dokonce i rakovinu.

"Zjistili jsme, že při infekci přebírá tento virus kontrolu nad metabolismem buňky, čímž se zvyšuje syntéza mastných kyselin," vysvětluje autor, doktor John Munger z univerzitního lékařského centra v Rochesteru.

Nový objev zřejmě našel spojitost mezi viry a rakovinou

"Zároveň jsme přišli na to, že když se na tuto syntézu zaměříme a minimalizujeme ji za pomoci léků proti obezitě zpomalujících metabolismus, zastavíme množení virů," dodává Munger.

Vědci dosud spojovali množení virů se syntézou tuků. Jejich nový objev zřejmě našel spojitost mezi viry a rakovinou. Munger věří, že dalším výzkumem zjistí podrobně, jaké metabolické změny doprovázejí zhoubné bujení a jak jim zabránit.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků